Haber

Katar Dünya Kupası’na ne kadar harcadı? Şimdiye kadarki en pahalı Dünya Kupası organizasyonu!

Katar Dünya Kupası’na ne kadar harcadı? Katar‘ın mesken sahipliğinde 20 Kasım-18 Aralık’ta düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası’nın şimdiye kadarki en değerli Dünya Kupası tertibi olduğu belirtildi. Pekala, Katar Dünya Kupası için ne kadar harcadı? İşte, şimdiye kadarki en kıymetli Dünya Kupası tertibi haberimizde…

KATAR DÜNYA KUPASI’NA NE KADAR HARCADI?

ABD’nin değerli ekonomi yayın kuruluşu Bloomberg’in internet sitesinde yer alan habere göre, Katar, turnuvayı düzenlemeye hak kazanmasının üzerinden geçen 12 yılda hazırlık için 300 milyar dolar harcadı.

Başkent Doha, Orta Doğu’da düzenlenen birinci Dünya Kupası mühletince 1 milyondan fazla futbolseveri ağırlamak için inşa edilen yeni stadyumlar ve otellerle büyük bir dönüşüme uğradı.

Turnuva hazırlıkları kapsamında 7 yeni futbol stadyumu, stadyumların entegrasyonu için bir metro ilişkisi, bir havaalanı, hastaneler, oteller ve alışveriş merkezleri inşa edildi.

İş dünyasının itibarlı mecmualarından Forbes’in haberinde ise Katar’ın Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için harcadığı tahmini meblağın 229 milyar doları bulduğu ifade edildi.

Turnuvanın bir önceki ev sahibi Rusya ise bu kapsamda 11,6 milyar dolar harcamıştı.

Körfez bölgesindeki zengin komşularıyla Avrupa’nın büyük futbol kulüplerine milyarlarca dolar akıtan Katar’daki Dünya Kupası’ndan yaklaşık 5,4 milyar dolarlık gelir bekleniyor.

Son Dünya Kupası’nı ekran başında yaklaşık 3,6 milyar kişi izlerken Katar’daki tertipte bu sayının da aşılacağı varsayım ediliyor.

Pazar günü Katar-Ekvador maçıyla başlayacak 2022 FIFA Dünya Kupası, 200’den fazla ülkede yayımlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu