Ekonomi

İYİ Parti Milletvekili Kocamaz, TMO’dan Mısır Taban Fiyatına İlişkin Açıklama İstedi

ÂLÂ Partisi Mersin Milletvekili Burhanettin Kocamaz vakit kaybetmeden TMO’nun mısır taban fiyatını açıklamasını istedi.

Kocamaz, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, motorinin tarımsal üretimin en değerli girdilerinden biri olduğuna değindi.

Motorin fiyatının 2,5 ayda ikiye katlandığını kaydeden Kocamaz, gübre, sulama ve elektrik fiyatlarına zam yapıldığını söyledi. Devlet politikalarıyla üreticinin kazanması gereken kârın esnafa ve pazarlara gitmeye başladığını ifade eden Kocamaz, “Mersin’de kayısı, limon, muz, kiraz ve buğday üreticileri perişan oldu. Bu ürünleri çok altında fiyatlara satmak zorunda kaldılar. Üreticiden 3 liraya alınan limon, 20 liradan marketlerde satılıyor. Muz üreticisi, muz ithal etme ayrıcalığı nedeniyle bu yıl kar elde edemedi.” dedi.

TMO’nun buğday üreticisine randevu vermediğini belirten Kocamaz, “Mısır hasadında da benzer bir durum yaşanıyor. Yolunu göremeyen ve borçlanan mısır üreticisi mısırını tüccara satmaya başladı. 4.5 lira zararla maliyetinin çok altında.Bu nedenle TMO’nun vakit kaybetmeden mısır taban fiyatını açıklaması ve piyasada yerini alarak istikrar sağlaması gerekiyor.” söz konusu.

TMO’nun depolarında ithal hububat olduğu için yerli ürün alamadığını belirten Kocamaz, bu sorunun bir an önce çözülmesi ve yerli üreticilerden alımların tamamlanması gerektiğini söyledi.

ciftlikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu