İş

Yozgat’ta Kadınlar Deri İşleme Kursu ile Ev Ekonomisine Katkı Sağlıyor

Yozgat Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı deri işleme kursuna katılan kadın kursiyerler, işledikleri çanta, cüzdan, kemer gibi ürünleri satarak konut ekonomisine katkı sağlıyor.

Yozgat Halk Eğitim Merkezi’nin kadınlara yönelik açtığı deri işleme kursuyla kadınlar konut ekonomisine katkı sağlıyor. Kendi imkanlarıyla getirdikleri deri katmanlarını işleyerek kemer, cüzdan, çanta ve birçok süs eşyasına dönüştüren kadınlar, ürettikleri eşyaları satarak para kazanıyor. Yozgat Halk Eğitim Merkezi Deri İşleme Sanatı Usta Öğreticisi Neslihan Sargın, kursa katılan kadın kursiyerlerin derileri kendi imkanlarıyla getirdiklerini, kendi imkanlarıyla işledikleri derileri tekrar satarak para kazandıklarını söyledi.

“Kurstan mezun olanlar atölye açabilirler”

15 yıldır Halk Eğitim Merkezi’nde usta öğretici olarak görev yaptığını belirten Sargın, “Kurslarımızda çok sayıda öğrenci yetiştirdik. Şu anda deri kursu veriyorum. Yediden yetmişe herkes bu deri kursuna geliyor.” . Herkes kendi kendine bir şeyler öğreniyor, biz de kurslarımızda ekonomiye katkıda bulunuyoruz. Ev hanımları iş sahibi olmak isteyen iş sahibi oluyor. Usta eğitmen yetiştirdiğimiz birçok öğrencimiz var. Çantalarda, cüzdanlarda deri kullanıyoruz. , kemerler, evlerimizde birçok kullanım alanı vardır. Abajur, çay bardağı gibi birçok ürünü de kullanıyoruz. Kurstan mezun olanlar atölye açabilirler, kendileri açabilirler. Ekonomiye katkı sağlayacak her şeyi öğretiyoruz. Şu anda 18 kursiyerimiz var. Günlük barınma durumlarına göre gelebilen var gelemeyen var. Elimden geldiğince hepsine yardımcı olmaya çalışıyorum. Ürettiklerimizi satışa sunuyoruz. İsteyenler satmak isteyenler, kendileri için kullanmak isteyenler, özel şirketler. Olarak kullanıyor. Ayrıca satış yapılabilecek yerleri de araştırıyoruz. Öğrencilerimiz malzemelerini kendileri alıyorlar. Sadece dövme aşamasında kullanılan malzemeleri tedarik etmekteyiz. “Ve satın aldıkları malzemeleri sanat eserine dönüştürüp kendileri satabiliyorlar” dedi. -YOZGAT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu