Haber

Tunç: Yargıdaki sorun yeni anayasayla çözülebilir

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlali kararını tanımaması ve Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine ortaya çıkan yargı krizini ilk kez anlattı.

Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Antalya Hâkim Evi’nde düzenlenen Yargı Teşkilat Toplantısı’nda konuşan Tunç, “Anayasanın birbiriyle çelişen birçok maddesi bulunduğunu” belirterek, “Farklı yorumlanıp irade dışında uygulanan veya uygulanmayan maddeler var” dedi. yasa koyucunun.” Tunç, “Anayasa’nın 153. maddesine göre Anayasa Mahkemesi kararları herkesi bağlar, evet. Böyle bir madde varken 154. maddeye baktığımızda son inceleme yetkisinin de Anayasa Mahkemesi olduğu belirtiliyor. Adalet Divanlarının verdiği kararlar Yargıtay’dır. Yüksek mahkemeler arasında herhangi bir üstünlük ilişkisinin olmadığını hepimiz biliyoruz.” “Biliyoruz” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin 15 üyeden oluştuğunu hatırlatan Tunç, şu anda Anayasa Mahkemesi önünde 129 bin 900 bireysel başvuru belgesi bulunduğunu belirterek, bu üyelerin belgeleri süresi içinde incelemelerinin mümkün olmadığını, Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu ifade etti. Mahkemenin kendisi de bundan şikâyetçi.

Adalet Bakanı sorunun çözümü için yeni bir anayasaya işaret etti. Tunç, “Sorunun çözümü, yeni bir anayasanın, demokratik, kapsayıcı bir anayasanın yapılması ve bu çelişkileri vakit kaybetmeden ortadan kaldıracak değişikliklerin yapılmasıdır.”

Anayasa değişikliği yapılmadan sorunun kalıcı olarak çözülemeyeceğini belirten Tunç, “TBMM’de kümelenen tüm partilerimizin ve milletvekillerimizin artık bu soruna duyarlı olacağına yürekten inanıyorum. Bu nedenle bir çalışma yapılmasına ihtiyacımız var. TBMM’de oturma eylemi değil, protesto.”

Ne oldu?

Anayasa Mahkemesi, Gezi davası kapsamında cezaevindeyken TİP’ten Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’a ilişkin hak ihlali kararında açıkça Atalay’ın tahliyesini talep etti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, hak ihlali kararına “uymama” kararı verdi. Atalay hakkındaki mahkûmiyet kararının sertleştiğini belirten Yargıtay, Atalay’ın milletvekili statüsünün düşürülmesi sürecinin başlatılması için kararı TBMM Başkanlığı’na gönderdi.

3’üncü Ceza Dairesi de, “Hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri” hakkında, Anayasa kararlarını ihlal ettikleri ve hukuka aykırı olarak sınırları aştıkları gerekçesiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Onlara verilen yetkinin sınırları.

DW/SÖ,JD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu