Haber

Oy verdiğiniz okul değişecek mi? İşte 2. tur seçim sürecine ilişkin tüm detaylar

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener dün yaptığı açıklamada, adayların Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olamadıklarını ve ikinci seçimin 28 Mayıs Pazar günü yapılmasına karar verildiğini açıkladı.

2 ADAY YARIŞACAK

Kesin olmayan süreksiz sonuçları da açıkladı. Kesin olmayan ve kesintili sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49,51, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,88, Sinan Ogan yüzde 5,17 ve Muharrem İnce yüzde 0,44 oy aldı. Buna göre ikinci cinste en çok oyu alan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yarışacak.

Yener, ülkede ilk kez gerçekleştirilecek olan ikinci tıbbi süreçle ilgili şu bilgileri verdi: “Öncelikle geçici aday listesinin açıklanmasının ardından geçici aday değişikliğine ilişkin sürecin belirlenmesi gerekiyor. daha önce açıklanan seçim takvimindeki sürenin 17.00’den 20.00’ye indirilmesine karar verildi.

OY TOPUNDA SADECE 2 İSİM YAZILACAK

Oy pusulalarındaki sıralamalarda rastgele bir değişiklik olmayacağının bilgisini veren Yener, “Sıralamadaki adaylar yarışa devam etmezlerse bir önceki adayın yerini alıyor. Sıralamada Sayın Recep Tayyip Erdoğan yer alacak. sandıkta birinci, Kılıçdaroğlu ikinci sırada yer alacak.”

“NİHAİ SONUÇLAR 19 MAYIS’TA”

Bugün itibariyle propaganda döneminin başladığını vurgulayan Yener, “Yüksek Seçim Kurulu’nun il ve ilçe seçim kurullarına yaptığı itirazlar için son karar tarihi 18 Mayıs Perşembe. Bu tarihten sonra kesin sonuçlar belli olacak. 19 Mayıs Cuma günü duyurulur.”

YURT DIŞINDA OY VERME 20 MAYIS’TA BAŞLIYOR

Yener, kesin sonuçların açıklanmasının ardından 20 Mayıs’ta gümrük kapılarında ve yurt dışında ikinci oylama için oy verme sürecinin başlayacağını söyledi. Yurt dışında oy kullanma süreci 24 Mayıs’ta sona erecek.

24 MAYIS PROPAGANDA KONUŞMALARI

Ayrıca bu dönemde de birinci tipte olduğu gibi cumhurbaşkanı adaylarının radyo ve televizyon konuşmaları için kura çekilecek. Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları da 24 Mayıs’ta başlayacak ve propaganda dönemi 27 Mayıs saat 18.00’de sona erecek.

VATANDAŞLAR BİRE BİR OY VERECEK

Türkiye’de ilk kez 28 Mayıs’ta ikinci oylama için sandık başına gidecek seçmenler, ilk seçimde oy kullandıkları sandıklarda birebir seçmen bilgi formuyla oylarını kullanacak. YSK’nın temyiz süreçlerinin ardından kesin seçim sonuçlarını 1 Haziran’da açıklaması bekleniyor.

habergelibolu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu