Ekonomi

BofA anketi: Yatırımcılar yılın başından bu yana en karamsar dönemde

Bank of America’nın 5-11 Mayıs tarihleri ​​arasında 251 fon yöneticisiyle yaptığı anket, yatırımcıların küresel ekonomi konusunda karamsar olduğunu gösterdi.

Ankete katılanların yüzde 65’i ekonomide zayıflama beklerken, üçte ikisi küresel ekonomik büyümedeki en olası senaryonun ‘yumuşak iniş’ olduğunu düşünüyor.

Mayıs ayında nakit faiz oranı yüzde 5,6’ya yükselirken, portföylerdeki hisse senetleri yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Portföylerdeki tahviller de 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Güvenli limana kaçış kapsamında teknoloji hisseleri, küresel mali krizden bu yana 2 ayın en büyük artışını kaydetti. ABD’de devam eden borç limiti müzakerelerinin risk iştahını azalttığı görüldü.

Küresel hisse senetlerindeki ralli, yapışkan enflasyon ve uzun süredir devam eden faiz oranlarındaki artışların büyümeye zarar vereceği beklentisiyle Mayıs ayında durdu.

Ankette küresel durgunluk ve bankaların kredi sıkışıklığı en büyük kuyruk riskleri olarak görüldü. Yüksek enflasyon ve jeopolitik gerilim diğer riskler arasındaydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu