Haber

İsrail’in Hamas için kurduğu özel tim adına Osmanlı detayı

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı İsrail’e Aksa Tufanı adı verilen kapsamlı bir saldırı başlatmasının ardından, sivilleri bombalayan işgalci İsrail bir adım daha attı.

7 EKİM SALDIRISI İÇİN ÖZEL BİRİM OLUŞTURULDU

Onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırarak 2 bin 55’i çocuk, 1 bin 119’u kadın olmak üzere 5 bin 87 kişiyi katleden İsrail, 7 Ekim’de Aksa Tufanı operasyonuna katılan Hamas askerlerini yakalamak için de özel bir birlik oluşturdu.

BİRLİK ADINDA OSMANLI’YA İHANET VAR

Bu özel birime, Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devleti’ne ihanet eden ve Filistin’de İngilizlere destek veren Yahudi casus ağı NILI’den adını almıştır.YAHUDİLER İÇİN NİLİ’NİN ÖNEMİ

NILI, İbranice kelime “İsrail’in Ebedi Olanı Yalan Söylemeyecek” anlamına gelir “Netzah Yisrael Lo Yeshaker”Kelimenin kısaltmasıdır.

NILI ismiyle ünlenen örgüt, Siyonizm eseriydi ve Yahudilerin “mevcut toprak” dedikleri Filistin topraklarında bağımsız bir “Yahudi Devleti” kurmayı hedefliyordu. Bu bağlamda NİLİ, tüm çabasını Filistin’in Osmanlı hakimiyetinden çıkarılıp İngiliz kontrolü altına alınması için harcadı. . Bunun anlamı savaşta Filistin’i savunan Osmanlı ordusu hakkında İngilizlere istihbarat sağlamak ve Osmanlı ordusunun cephedeki direncini kırmaktı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu