Haber

Eski Danıştay Soruşturma Hakimi Önder Tekin’in TÜİK’in İdari Davasının İptali Davası da Temyizde Reddedildi

TAMER ARDA ERSİN

Eski Danıştay soruşturma hakimi Lider Tekin’in TÜİK’in enflasyon verilerine ilişkin idari sürecinin iptali için açtığı dava da temyizde reddedildi. Tekin, konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacağını belirterek, “İdare mahkemesi, TÜİK idari işleminin kesin ve zorunlu bir idari işlem olmadığı, maaşıma doğrudan bir etkisi olmadığı gerekçesiyle davayı hukuka aykırı olarak reddetti” dedi. Ancak bu kararı veren hakimler, o kararı verdikleri tarihte de vardı. Aylıklara yapılan zam, TÜİK’in enflasyon oranına paralel olarak artırıldı” dedi.

Memur ve emeklilere ilişkin toplu sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos Salı günü başlayacak. Yetkili sendika Memur-Sen ile hükümet masaya oturacak ve masadaki kritik veri TÜİK’in enflasyon verileri olacak.

Danıştay eski yargıcı Önder Tekin’in 2021 yılının son 6 aylık enflasyon rakamlarına ilişkin verilerin iptali talebiyle açtığı davada, temyiz kararı da reddedildi. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 10. İdare Mahkemesi, Tekin’in emekli maaşının TÜİK’in açıkladığı veriler nedeniyle düşük olduğu ve “davalı yönetimin açıkladığı aylık enflasyon artış oranlarının, davacının maaşındaki artış üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur”. reddine karar verdi.

Emekli maaşlarının Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı son verilere göre belirlendiğine dikkat çeken Tekin, emekli maaşlarının belirlenmesinin ardından Merkez Bankası’nın son yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 22,3’ten yüzde 58’e yükseltildiğine dikkat çekerek, şu değerlendirmede bulundu: :

“Son yıllarda TÜİK’in açıkladığı enflasyon artış oranlarının gerçek enflasyon oranlarının çok altında açıklanması nedeniyle tüm kamu görevlilerinin ve emeklilerin alım gücü eridi. Yoksulluk derinleşiyor. İnsanlar temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale geldi. Emekli milletvekilleri dışında hepsi fakir Ben yoksulluk sınırının altında emekli maaşı alıyorum Artık emeklilerin büyük çoğunluğu yoksulluk sınırının altında emekli maaşı alıyor.

TÜİK’in bu kamu görevlilerini ve emeklileri yoksullaştıran idari işlemine karşı muhalefet partileri ve sendikaların etkin bir hukuk mücadelesi yürütmemesi nedeniyle Ocak 2022’de TÜİK’in iptali için Danıştay’da dava açtım. 2021 yılının son altı aylık enflasyon artış oranlarına ilişkin idari işlem yapıldı. Danıştay görev alanında kalmasına rağmen Danıştay belgeyi idare mahkemesine gönderdi.

“İDARE MAHKEMESİ TÜİK İDARİ PROSEDÜRÜNÜN MAAŞIM ÜZERİNDE DOĞRUDAN ETKİLİ OLDUĞU NEDENİYLE İŞLEMDEN DAVAYI REDDETMİŞTİR”

İdare mahkemesi ise TÜİK yönetim sürecinin maaşıma doğrudan etkisi olmadığı için kesin ve zorunlu bir yönetim süreci olmadığı gerekçesiyle davayı reddetmişti. Ancak bu kararı veren hâkimler o kararı aldıklarında maaşlarına yapılan zamlar TÜİK’in enflasyon oranına bağlı olarak artırılmıştı. Yani başka bir idari işleme gerek yoktu.

Öte yandan bu hukuka aykırı gerekçeyle davam reddedilince temyiz başvurusu ile konuyu Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdım. Ankara Bölge İdare Mahkemesi ise temyiz kanunu başvurusunu yeni bir kararla reddetti. Bu benim haklı olduğum gerçeğini değiştirmez. Benim durumumda, TÜİK tarafından yoksullaştırıldığıma ve satın alma gücümün düşürüldüğüne inanıyorum. Benim durumumda tamamen haklıyım. ve konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacağım. TÜİK’in bu fakirleştiren enflasyon oranı beyanı mülkiyet hakkımı ihlal etmektedir. Danıştay görevi kapsamında konuyu idare mahkemesine gönderdiği için mahkemeye erişim ve adil yargılanma hakkım, gerekçeli karar hakkım ihlal edilmiştir. Bu tezlerle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapacağım. İşim bitmedi. Gerekirse yoksullaşmayı derinleştiren diğer enflasyon artış oranları hakkında da dava açacağız. Çünkü biz haklıyız. Emekliler fakir, emekliler aç. Bunun çaresi hareketsiz oturmamak, talihe teslim olmamaktır. Hukuk devleti budur, davalarımızı açacağız, sonuna kadar götüreceğiz. Davalarımız düşse bile bu bizim haklılığımızı ortadan kaldırmaz, bu bir gerçek.”

“KARAR VEREN HAKİMLERİN PARALARINI DA VERİYOR”

Tekin ayrıca, emekli maaşlarının TÜİK’in açıkladığı son verilere göre belirlendiğini ve emekli maaşlarının belirlenmesinin ardından Merkez Bankası’nın son yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3’ten yüzde 58’e yükselttiğini belirterek, şu değerlendirmede bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu