Ekonomi

‘Merkez’de yıl sonu tahmini değişmedi

ANKARA (İGFA) –Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bu yılın ikinci enflasyon raporunun tanıtımı için Banka Genel Merkezi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuştu.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, 2023 yılı büyüme tahminlerinin önceki raporlara göre yukarı yönlü güncellendiğini belirterek, güçlü politika çerçevemizin ekonomimizin dayanıklılığına katkısının net bir şekilde görüldüğünü sözlerine ekledi.

Enflasyonun Ekim’deki yüzde 85,5 ile zirve noktasından 42 puan gerileyerek Nisan ayı itibarıyla yüzde 43,7’ye gerilediğini belirten Kavcıoğlu, “Enflasyon istikrarlı bir düşüş eğilimi gösteriyor. Emtia fiyatlarındaki yavaşlama belirleyici rol oynuyor. 10 yıl vade” TL menkul kıymet faizleri de Mart 2022’den bu yana yaklaşık 15 puan geriledi. Kararlılıkla sürdürdüğümüz amaçlı kredi politikamızın aktifliği sayesinde 2021’in ilk çeyreğinde TL işletme kredilerinin yüzde 40’ının altında kalan KOBİ’ler, 2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 43’ü, 2023’te ise yüzde 62’ye çıkardık. Bu nedenle varsayımlarımızda herhangi bir değişikliğe gitmeyerek 2023 yılsonu talebimizi yüzde 22,3, 2024 yılsonu talebimizi ise yüzde 8,8 olarak tuttuk” dedi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu