Haber

AB, AB vatandaşlarının Nijer’den tahliyesi için Sivil Koruma Mekanizmasını seferber ediyor

Avrupa Birliği (AB), AB vatandaşlarının Nijer’den tahliyesi için Sivil Koruma Mekanizmasını devreye sokarak yaklaşık 500 kişiyi ülkelerine taşıdı.

AB Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Fransa, AB vatandaşlarının tahliyesi için AB Sivil Koruma Mekanizması aracılığıyla yardım talebinde bulundu.

Mekanizma, nakliye maliyetlerinin yüzde 75’ini karşılamayı taahhüt etti.

Bu kapsamda Fransa, 4 uçağı tahliye için teklif etti. Şimdiye kadar Paris’e iki uçak indi ve yaklaşık 500 kişi ülkelerine geri gönderildi.

Yeni uçuşların hazırlık aşamasında olduğu bildirildi.

Bu gibi durumlarda, AB Sivil Koruma Mekanizması, AB Komisyonu ile birlikte Birlik üye devletlerinin vatandaşlarının dönüş uçuşlarını koordine eder ve finanse eder. Mekanizma kapsamındaki yardım, üye ve katılımcı ülkeler tarafından gönüllülük esasına göre sunulur ve dağıtılır.

6 Şubat depremlerinden sonra Türkiye’nin de içinde yer aldığı AB Sivil Savunma Teşkilatı faaliyete geçirilmiş, bu kapsamda arama-kurtarma ve sağlık ekipleri gönderilmiştir.

Nijer’deki darbe ???????

Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alınmış ve o akşam ordunun yönetimi ele geçirdiğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Omar Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatan Savunma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendiğini ve geçiş hükümetinin başına geçtiğini duyurdu.

haberbuharkent.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu