Haber

Yemen’de 4 bin mayın ve patlamamış mühimmat temizlendi

Mayıs ayında Yemen’de yaklaşık 4 bin mayın ve patlamamış mühimmatın temizlendiği bildirildi.

Suudi Arabistan’ın başlattığı “Mayın Temizleme Projesi” (MASAM), Mayıs ayındaki faaliyetlerine ilişkin bir rapor yayınladı.

Raporda, İran merkezli Husilerin yerleşim birimlerine ve yollara döşediği mayın ve mühimmatın temizlenmesi çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Mayıs ayında yürütülen çalışmalar kapsamında ülkenin çeşitli bölgelerinde yaklaşık 1000 kilometrekarelik bir alanda 3 bin 989 mayın ve mühimmatın temizlendiği kaydedilen raporda, 400 bin 70 mayın ve mühimmatın temizlendiğine dikkat çekildi. Yemen’de çalışmaların başladığı 2018 yılından bu yana mühimmat temizliği yapılıyor.

MASAM çerçevesinde Yemen’de 46 milyon 439 bin 132 metrekarelik alanın patlayıcılardan temizlendiği bildirildi.

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine takviye veriyor.

Yemen hükümeti ve insan hakları örgütlerinin raporlarına göre Husiler, iç savaşın başladığı 2014 yılından bu yana ülke genelinde yaklaşık 2 milyon mayın döşedi. Bu mayınlar binlerce sivili öldürdü veya yaraladı.

İnsan hakları örgütleri, Yemen’de çoğu kadın ve çocuk olan 8.000’den fazla mayın kurbanı olduğunu tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu