Haber

Üst Düzey Çinli Yetkili: Çin, Ukrayna’da Israrla Barış İçin Çabalıyor

MÜNİH, 20 Şubat (Xinhua) — Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komitesi Ofisi Direktörü Wang Yi, Çin’in daha fazla kötüleşmeyi önlemek için uluslararası toplumla birlikte çalışmaya istekli olduğunu söyledi. Ukrayna’daki durum hakkında ve ısrarla barış için çabalamak. söylenmiş.

Wang bu açıklamayı Cumartesi günü Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen 59. Münih Güvenlik Konferansı oturumunun ortasında Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile yaptığı görüşme sırasında yaptı.

Aynı zamanda ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Ofisi üyesi olan Wang, Çin ve Ukrayna’nın stratejik ortak olduğunu ve iki ülke halkının uzun süredir dostane ilişkiler sürdürdüğünü söyledi.

Wang, Çin’in Ukrayna’da yaşayan Çin vatandaşlarının acil tahliyesine yardım ettiği için Ukrayna’ya bir kez daha teşekkür ettiğini ve Ukrayna’nın tek Çin ilkesine her zaman bağlı kalan duruşunu takdir ettiğini belirtti.

Wang, iki taraf arasındaki ilişkilerin istikrarlı bir şekilde gelişmeye devam etmesini umduğunu dile getirdi.

Çin’in Ukrayna konusunda her zaman barış ve diyaloğun yanında olduğunu ve barış görüşmelerini desteklemekte her zaman ısrarlı olduğunu söyleyen Wang, Çin’in Ukrayna krizinin uzamasını ve tırmanmasını istemediğini sözlerine ekledi.

Kuleba ise geçen yıl Ukrayna ile Çin arasındaki bağlantıyı sürdürdüğünü söyledi.

Kimsenin Ukrayna kadar barış talep edemeyeceğini belirten Kuleba, Ukrayna’nın Çin’in uluslararası statüsüne, değerli nüfuzuna ve Çin’in siyasi uzlaşmayı savunan duruşuna değer verdiğini kaydetti.

Kuleba, Ukrayna’nın kendisini Çin’den ayıran bir rol oynamaya devam etmesini beklediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu