Haber

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı dolayısıyla Cenevre’de resepsiyon düzenlendi

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilciliği, Dünya Ticaret Örgütü Daimi Temsilciliği ve Cenevre Başkonsolosluğu tarafından Cumhuriyetin 100’üncü yılı münasebetiyle İsviçre’nin Cenevre kentinde bir resepsiyon düzenlendi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin 100. yıl dönümü dolayısıyla Türkiye’nin BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Güven Begeç, Dünya Ticaret Örgütü Daimi Temsilcisi Büyükelçi Alparslan Acarsoy ve Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona yabancı diplomatlar katıldı. Cenevre Başkonsolosu İpek Zeytinoğlu Özkan. Cenevre’deki uluslararası kuruluşların temsilcileri, Türk vatandaşları ve diğer davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan resepsiyon, Büyükelçi Begeç’in selamlama konuşmasıyla devam etti.

Başkonsolos Özkan konuşmasında, Cumhuriyetin 100. yılına ulaşmanın gururunu, memnuniyetini ve heyecanını yaşadıklarını belirterek, bu coşkuya ortak olan herkese şükranlarını sundu.

Özkan, “Bu vesileyle Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, yoldaşlarını, Kurtuluş Savaşımızın kahramanlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyoruz.” söz konusu.

Türkiye Yüzyılına girerken Cumhuriyet’i daha ileriye taşımak için tüm vatandaşlarımızı çalışmalarını sürdürmeye davet eden Özkan, Türkiye Yüzyılında yurt dışında yaşayan Türklere de önemli görevler düştüğünü belirtti.

Başkonsolos Özkan, konuşmasını Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Kısa zamanda çok büyük işler yaptık. Bunların en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir. Ama asla başaramayız. Yaptıklarımızı yeterli sayın. Çünkü daha çok ve daha büyük şeyler var.” “Bir şeyler yapmaya mecburuz ve kararlıyız.” Sözleriyle bitirdi.

Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı video açıklaması gösterildi.

Resepsiyonda konuklara Türk mutfağından lezzetler ikram edildi.

yumurtalik-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu