Haber

Rusya: Çek Cumhuriyeti’nin Rus devlet varlıklarını dondurması cevapsız kalmayacak

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya ZakharovaYazılı açıklamasında “Prag’ın, Goszagransobstvennost federal devlet üniter kuruluşunu, bu kuruluşun Çek Cumhuriyeti’ndeki varlıklarının ve gayrimenkullerinin dondurulmasını öngören sözde ulusal yaptırımlar listesine dahil etmesini, Rusya karşıtı yeni bir adım olarak görüyoruz. Ülkemizle yüzleşmenin yolu.”İfadesi kullanıldı.

Rus devlet varlıklarının bulunduğu Çekya’nın bu adımın karşılıksız kalmayacağını anlaması gerekiyor.” dedi Zaharova, ” Rusya, meşru çıkarlarını korumak için hukuki düzeyde de dahil olmak üzere gerekli tüm adımları atacaktır.” ekledi.

Zakharova, Prag’ın Goszagransobstvennost şirketine yaptırım uygulayan ilk ülke olmasını başarı olarak gösterdiğine dikkat çekti. Ancak bu tür yakışıksız konularda lider olmak şüpheli bir onurdur ve elbette bu kampanyayı başlatanların aleyhine dönecektir.”not etti.

Çek Dışişleri Bakanı Lipavsky dün yaptığı açıklamada, hükümetin ülkedeki Rus devletine ait varlıkların dondurulmasını onayladığını duyurdu. Rusya’nın yabancı ülkelerdeki varlıklarını yöneten Goszagransobstvennost şirketinin Çek ulusal ‘kara listesine’ dahil edildiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu