Teknoloji

NVIDIA Kartları ile Geliştirilen Yapay Zeka Projeleri

Çoğumuz NVIDIA tabanlı kartlara hayranız. Bu kartlar sayesinde yüksek FPS ve pürüzsüz bir oyun deneyimine sahip olun. İşin bir de diğer tarafı var, o da yapay zeka. NVIDIA’dan yapay zeka projeleri geliştirebilmen içinJetson ailesinden faydalanmanız gerekiyor.

Jetson ailesi; yüksek performans, düşük güç tüketimi ve yapay zeka projeleri Geliştirmek için oluşturulan NVIDIA tabanlı elektronik kartlar Grafik kartlarında olduğu gibi giriş, orta ve ileri düzey projeler yapmamızı sağlar. Jetson ailesi kullanılarak oluşturulan yapay zeka projelerini inceleyelim.

Gelecek heyecan verici elbette bu heyecanın başında otonom araçlar var. NVIDIA Jetson ailesi ile otonom araçlar geliştirilebilir.

Araba sürerken artık sürücü olarak yapay zeka var. Çevresini inceler, yorumlar ve uygular. NVIDIA tabanlı sistemlerde bu araçlar, çeşitli yapay zeka kodlarından sonra kendi kendini takip etme ve nesne algılama işlemini gerçekleştirir. gerçekleştirdikten sonra kendi kararını verirve uygular.

Bu işlem, kamera ile baktığımız ortama göre gerçekleşir. görüntü işlemeVe derin öğrenme Modellerle eğitilen modellerin sonucu ile gerçekleşir. Günümüzde kameradan elde edilen bir veri üzerinden işlem yapılıyorsa manzara bu işlemin temelini oluşturmaktadır.

Nesne algılama ve şerit takibi gibi işlemler yapılırsa bu derin öğrenme ve makine öğrenmesi modelleri ile sağlanır. Bu modeller birden fazla ilgili görsel eğitim sonucunda oluşturulmuştur. Yani bir kırmızı ışık tespiti yapılacak olsa bile binlerce kırmızı ışık sahnesinden oluşur. küme eğitildive model ortaya çıkar.

Otonom insansız hava araçları artık orman yangınlarına müdahale ediyor. Yapay zeka, yangın çıkması halinde itfaiyeye haber veriyor.

Zaman zaman havalanan otonom drone’lar, yapay zeka sayesinde yangını erken algılıyor. Ayrıca Sadeceyangın algılama ve bu sistemler koordinat bilgisi itfaiyeye haber verir. Ormanda olduğunuzu ve telefon hattınızın çalışmadığını hayal edin. Bu noktada drone’lar sayesinde yangın duyulabiliyor ve erken müdahale yapılıyor.

Piksel kavramı, bir görüntüdeki en küçük yapı birimi olarak tanımlanır. piksellerin içinde RGB renk formatına Çeşitli numaralar var. Renkli görüntüdeki piksel, bir dizide 3 farklı sayıyı toplar. Örneğin (255,0,0) değerlerinden oluşan 1 piksel rengi o kırmızı. Özellikle yangın algılama süreçlerinde piksel yoğunluklarınaalgılama işlemi gerçekleştirilir.

Böylece ortamdaki yangın ve dumanın piksel yoğunluklarına göre çeşitli hesaplamalar yapılmakta ve bunun sonucunda NVIDIA tabanlı sistemler ile drone kullanılarak, yangın erken algılama sistemlerigeliştirilebilir.

Akıllı buzdolapları sayesinde meyve ve sebzelerin tazeliği anlaşılabiliyor.

NVIDIA tabanlı yapay zeka sistemleri sayesinde bir meyve veya sebze bozulma durumu Gözlemleyebilir ve erken bilgi edinebiliriz. Ayrıca meyve veya sebzenin sağlığı yüzde olarak gösterilir.

Projeyi geliştirmek için 3 farklı derin öğrenme modeli kullanılmıştır. eğitmek gerekli: ilki, normal durumdaki meyve setidir; diğer, arıza yakınbir salkım meyve ve sonuncusu bozulmuş meyve veya sebzelerineğitim seti ile gerçekleştirilir.

Bunun sonucu olarak istatistik ve matematikten yüzdeleri kullanarak. Buna göre yapay zeka sayesinde bir meyvenin yüzde kaçının normal durumda olduğunu veya bir sebzenin buzdolabında ne kadar çürük olduğunu öğrenebiliyoruz.

Fitness antrenmanı yaparken hangi set ve tekrarda olduğunuzu düşünmeyin. Yapay zeka size set ve tekrarınızın bilgisini veriyor.

Yapay zeka modeli, kolunuzun hareketlerini yorumlayarak sizin için hangi tekrarda olduğunuzu sayabiliyor. Ayrıca, hareket doğru yapYapmadığınızı da öğrenebilirsiniz.

Tamamen burada yapıldı kol hareketlerine bağlı Kol ve bilek ortasındaki boşluğun yüzde olarak hesaplanması ve yorumlanması. Halterlerinizi gerçek ve tam olarak kaldırdığınızda, yapay zeka tekrarlarınızı kendi kendine sayabilir.

Satranç oynamayı sever misin? O halde gelin ve yapay zekaya karşı oynayın.

NVIDIA tabanlı sistemler üzerine geliştirilen bir diğer proje ise sana karşı yapay zeka satranç oynuyor! Üstelik yenmek çok zor. Satranç oyunundaki yapay zeka sistemi biraz farklı. Her rakibin 16 farklı taşı vardır. Bu taşlar arasında 6 farklı görevi olan taş gruplarımız bulunmaktadır. Her taş kümesi, oyun durumları, görevler ve rakip çeşitliliğine dayalı derin öğrenme modelleriyle NVIDIA Jetson ailesinde eğitilir.

Sinir bozucu kısım, modeli eğitmektir. bittikten sonra sonra başlar. Neredeyse bir tavlaHer maçtan sonra satranç tahtası koltuk altıAlabilirsin.

Tabi bu bununla sınırlı değil. Hayatımızda daha birçok proje var. Bazıları hayatımızı doğrudan etkilerken, bazıları da dolaylı olarak hayatımızı etkiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu