Teknoloji

Little Kitty, Big City İncelemesi – Anafikir: Kedinizi camlardan uzak tutun!

Birçok kimsenin günlük hayatına şirinlikleri ve yaramazlıkları ile eşlik eden büyük ya da küçük türlü türlü evcil hayvan olsa da, sonuçta hepsini aynı derecede seviyoruz. Sosyal medyada en çok izlenen videoların büyük bir çoğunluğunun da onlarla ilgili olması da bunu ispatlıyor. Oyunlarda da durum farklı değil ve yakın zamanda Stray en büyük örneğiydi. Şimdi de ilk günden Xbox Game Pass’e eklenen Little Kitty, Big City ile yine bir başka sevimli kedi kahraman ile karşı karşıyayız. Peki yeşil gözlü karizmatik kara kedimiz ile içinde bulunduğumuz kasabanın başını ağrıttığımız bu oyundan neler beklememiz gerekiyor. Bir kedi sahibi olarak oyunu kızımın ellerine bıraktım, birlikte inceledik ve çok eğlendik. İşte tüm detaylar.

Öncelikle bunun bir bağımsız oyun olduğunu söyleyerek başlayalım. İlk bakışta biraz basit gibi görünse de, ilerledikçe sunduğu eğlence ile oyuncuyu kendisine bağlamayı başarıyor. Oyun, bir kedinin yapabileceği her şey için bir mekanik sunuyor. Hikâye tipik bir Japon kasabasında geçiyor ve binalar, dükkanlar, çevredeki yapılar, parklar ve etkileşime girebileceğiniz birçok detay ile şehrin oldukça gerçekçi bir tasvirini karşımıza getiriyor. Bizi farklı bir yöne götüren, alışılagelmiş oyunların monotonluğunu kıran ve tam anlamı ile bize çok ihtiyacımız olan huzur ve sessizliği veren bir oyun.

Boşverin insanları
Harita çok büyük değil ve zaten geliştiricilerin de açık dünya niyetinin olmadığı ortada. Hatta etkileşime girdiğimiz insanların gözleri ya da ağızları gibi detaylar bile yok. Çünkü oyun tamamen hayvanlara ve yere dikkat çekmeye odaklanıyor. Diğer taraftan bu minimalizm içinde detay seviyesi tam olarak yeterli ve göze çarpmasa da bize her şeyin tam olduğunu hissettiriyor. Oynarken maalesef garip hatalar ile boğuşmak zorunda kalmıştık. Haritada bir yerlere sıkışma çok önemli olmasa da bir şeyleri çekme mekaniğinin bozuk olması oyunda bir görevi tamamlamanızı engelliyordu. Ama incelemeyi yazdığımız sırada geliştirici bir güncelleme ile hepsini düzeltti.

Kedi dediğin özgür takılır
Little Kitty, Big City’de tüylü dostumuzun kökenini detaylandıran bir ön hikâye yok, bu yüzden bunu unutun. Aksine, kendimizi oldukça yüksek bir binada bulunan bir pencerede huzur içinde uyuyan bir kedi olarak buluyoruz. Kaderin cilvesi, esnerken bir anda aşağı düşüyoruz ve bu bizim başlangıç noktamız oluyor. Elbette düşüşümüzden sonra ayağa kalkınca hemen amacımızın evimize tırmanmak olduğunu fark ediyoruz. Ancak ne yazık ki evimiz ulaşamayacağımız kadar yüksekte. Bu noktada, bir karga ortaya çıkıyor ve bazı parlak nesneler karşılığında bize yardım etmeyi teklif ediyor. Zaten oyunun geri kalanı da bu şekilde hedeflerimize ulaşmak için diğer hayvanlarda yardım etmek ile geçiyor.

Bir kedi olarak; eşyaları aşağı itmek, zıplamak, deliklere girmek, insanlara sevimlilik yapmak ya da onların ayaklarına dolaşmak gibi aksiyonlarımız mevcut. Yolda karşımıza çıkan su birikintileri, bizi yakalayabilecek insanlar ve köpekler aşmamız gereken en büyük engeller. İlk olarak zaman içinde aşamalarını geliştireceğimiz tırmanma yeteneğini kazanmamız gerekiyor. Bunun için de size balık sunacak her görevi kabul etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca etrafa saçılmış bazı balıkları da kaçırmayın.

Bakalım şirin şapkalardan kaç tane bulacaksınız
Elbette yolculuğumuzda yapacağımız tek şey bu olmuyor. Ortaya çıkan diğer hayvanlar bizden belirli görevleri yapmamızı, onlara yardım etmemizi ve aynı zamanda kahramanımız için bir şeyler almamızı istiyor. Çoğunun ödülü şirin şapkalar olarak bize geri dönüyor. Bunların bazıları sokakların kuytu köşelerinde saklı ve sadece kozmetik öğeler değiller. Sürprizi bozmamak için fazla detay vermeyeceğim. Çevreyi keşfettikçe çözülecek bir sürü macera ile karşılaşıyorsunuz. Etrafta bizi sevebilecek veya kızdırabileceğimiz oldukça fazla da insan var. Onların ayaklarına dolaşmayı unutmayın.

Daha önce bahsettiğimiz şapkalar gibi koleksiyon parçalarına ek olarak maceramızı etkilemeyen ancak oyuna çok yakışan bazı aktiviteler ya da yan görevler de var. Little Kitty, Big City adı üzerinde bir oyun. Oyun eğlenceli ve iyi vakit geçirmemizi sağlayarak amacını yerine getiriyor. Mekanikleri basit ama bağımlılık yapıcı, her seviyeden insana hitap eden bir oyun. Ayrıca, kelimenin tam anlamıyla bir kedinin bedeninde olmak ne demek artık anlayabilirsiniz. Oyun çok uzun değil, ben Xbox üzerinde oynarken bug yüzünden tamamlayamamış olsak da belirtilen süre ortalama iki saat kadar. Elbette ana görevleri tamamladıktan sonra oyunu oynamaya devam edebilir ve ikincil hedefleri tamamlamaya çalışabilirsiniz, bu size kalmış.

Sonuç
Little Kitty, Big City, çok fazla iddiası olmayan, bize bir kedi olmamızı ve eve dönebilmek için küçük bir kasabadan geçerken bir kedi gibi hissetmemizi sağlayan bir oyun. Çok ileri gitmeden, çok basit olmasına rağmen yine de iyi vakit geçirmenize imkân tanıyor. Yapımcıların ne anlatmak istediğini anlayabiliyorsunuz. Karmaşık değil, doğrudan bizi bir kedinin gözünden çok mutlu ve komik durumlara sokuyor. Kısa bir yolculuk ama Xbox Game Pass’te olduğu için zaten denemek bedava. Hemen oynayıp bitirin. Bağımsız oyunlar her zaman büyüleyici teklifler sunmayı başarıyor ve bu oyun da bunun kanıtı.

80

Yapımcı Double Dagger Studio
Geliştirici Double Dagger Studio
Platform Xbox Series S/X, Xbox One, PC, Switch
Tür Bağımsız, macera oyunu
Web www.littlekittybigcity.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu