Ekonomi

Kuraklık Tehlikesi Büyüyor, Çiftçi Endişeli: ‘Ne Yapacağımızı Şaşkınız, Toprak Hasreti İçindeyiz’

Kuraklık tehlikesi büyüyor, çiftçiler endişeli: “Ne yapacağımızı şaşırdık, kara hasret kaldık”

Dinek Dağı’na düşen kar iki haftada eridi

Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak’ta kuraklık çanları çalıyor

Son günlerde artan sıcaklıklar çiftçileri tedirgin etti

KIRIKKALE – Ocak ayının son günlerinde Kırıkkale’nin yüksek kesimlerine yağan kar, Şubat ayının ikinci haftasında artan sıcaklıklar nedeniyle eridi. Kış mevsiminin kurak geçmesi nedeniyle tarım arazileri olumsuz etkilenirken, çiftçiler endişeli olduklarını ifade etti.

Kırıkkale’de son yılların en kurak kışı yaşanıyor. Yağışların önceki yıllara göre daha az olması nedeniyle yaşanan kuraklık tarımsal üretimi olumsuz etkiliyor. Ocak ayının son günlerinde 1.744 metre yükseklikteki Dinek Dağı’na yağan kar, son günlerde hava sıcaklığının 16 dereceye yükselmesiyle kısa sürede yok oldu. Şubat ayının ikinci haftasında yağmayan kar çiftçileri tedirgin ediyor. Su kaynaklarının azalması nedeniyle çiftçiler kuraklığa daha dayanıklı ürünler yetiştirmeye yöneliyor.

Kızılırmak’ta kuraklık çanları çalıyor

Kentteki nehirler de kuraklıktan etkilendi. Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Kentte yeterli yağış olmaması nedeniyle bölgede kuraklık sorunu ortaya çıkıyor. İç Anadolu’nun en doğusu olan Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı Kızıldağ’ın güney yamaçlarından başlayıp, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum ve Samsun üzerinden akan Kızılırmak’ta su seviyesi düşerek akmaya başladı. Karadeniz’e. Nehirde su seviyesi gözle görülür şekilde azalınca adalar ortaya çıktı.

Yukarımahmutlar köyünde çiftçi olan Hakan Yurdakul (51), tarım alanlarının kuraklıktan etkilendiğini ve su kaynaklarının tükenme eşiğine geldiğini belirtti.

“Sahalarda kar göremedik, kara hasret kaldık”

Kar ya da yağmur olmadığını belirten Yurdakul, “Şu anda kar ya da yağmurumuz yok. Sahanın altında çamur bile yok. Bu ay en az yarım metre, bir metre kar olması lazım. Ancak” dedi. Biz o karı görmedik. Doğuya kurban olduğum bu karı Allah bana İç Anadolu Bölgesi’nde veriyor.” Tarlalarda bir santimetre kar bile yok. Tarlalarda kar göremedik, kara hasret kaldık. Çiftçi ne yapacağını şaşırdı. Normalde gübre atılmıyor, hem mahsuller şişsin hem de mazottan tasarruf edelim diye bu ay gübre uyguluyoruz. Devletimiz teşvik verse bile yağmur olmadığı için yine bir şey yapamayız. Havada toz var. “Eskiden 8-10 metrede suyumuz vardı, şimdi 70 metrede su bulamıyoruz. Çünkü ne kar ne de yağmur var” dedi.

“Kışın gelmemesi tarlalarımızın verimini düşürüyor”

Kuraklık nedeniyle mahsulü değiştireceklerini belirten çiftçi Samet Kerman, “Ürünleri israf ediyoruz. Yağmur olsa kurtarırdı ama yağmur yok. Geçen yıl ocak ayında kar yağdı. Kışın olmayışı azaltıyor.” Tarlamızın verimi çok düşük. Geçen yıl da olmadı. Ama hâlâ sürüyoruz, hayırlı olsun.” “Sanki kış azaldı ya da kış yok. Bu durumda bizi olumsuz etkiliyor. Normalde mahsul ekiyoruz ama kuraklıktan dolayı mahsulü değiştireceğiz, imkanımız olursa kavun ekeceğiz.” söz konusu.

“Allah yardımcımız olsun”

İlyas Kalkan, “Keşke 2 haftadır kar devam etse de bu kuraklıktan kurtulalım. Mahsullerimiz yetişemiyor. Şu anda ciddi bir kuraklık var. Mahsullerimiz bu kuraklıktan etkilenecek. Ciddi yağışlar olacak. Tarım ve sulamada zorluklar var. Allah yardımcımız olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu