Ekonomi

Kredi talebi düşerken Avro bölgesi bankaları mortgage kurallarını gevşetiyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından bildirildiği üzere, Euro bölgesi bankaları iki yıldan uzun bir süredir ilk kez ipotek almayı kolaylaştırdı. Bu hamleye rağmen, yüksek borçlanma maliyetleri ve durgun ekonomi nedeniyle kredi talebi azalmaya devam ediyor. ECB’nin Salı günü açıklanan üç aylık Banka Kredileri Anketi, merkez bankasının enflasyonla mücadele için uyguladığı yüksek faiz oranlarının Euro kullanan 20 ülkede kredi büyümesini durdurduğunu gösterdi.

Anket, bankaların konut kredisi verme konusundaki ihtiyatlarını biraz azalttığını ortaya koyarken, kredi arayan şirketlerde üç ay önce beklenmeyen önemli bir düşüş olduğunu gösterdi. Buna ek olarak konut kredisi talebinde de küçük bir düşüş yaşandı. ECB’ye göre, kredi talebini sınırlayan ana faktörler arasında yüksek faiz oranları, azalan firma yatırımları ve düşük tüketici güveni yer alıyor.

Ancak bankalar, Haziran ayında sona erecek olan önümüzdeki çeyrek için daha iyi bir görünüm bekliyorlar. Bankalar kurumsal kredi talebinde daha az ciddi bir azalma beklerken, hanehalkı kredi başvurularında da bir artış öngörüyor.

ECB ayrıca, önümüzdeki altı ay içinde beklenen faiz oranı kararlarının, karşılık ayırma ve değer düşüklüklerinden kaynaklanan ılımlı bir olumsuz etki de dahil olmak üzere, banka karlılığı üzerinde muhtemelen olumsuz bir etkiye sahip olacağını belirtmiştir. Bankalar ECB’nin olası faiz indirimlerine hazırlanırken, yeni ipotek faiz oranları düştü ve bu da bankaların yaşadığı rekor kârların sona ereceğine işaret edebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu