Haber

İsrail Savunma Bakanı: ‘Gazze şehir merkezine girdik’

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail ordusunun Gazze kentinin merkezine girdiğini iddia etti.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ordunun Gazze şehir merkezinde operasyonlar yürüttüğünü duyurdu; Savaş bittikten sonra İsrail’in Filistin bölgesini yönetme arzusunun olmadığını savundu.

VOA Türkçe’nin haberine göre Gallant, “Ordu güçleri Gazze şehir merkezinde. Kuzeyden ve güneyden geldiler. Kara, hava ve deniz kuvvetlerinin tam koordinasyonuyla saldırdılar.”

Basın toplantısında konuşan Gallant, “Güçlerimiz zırhlı araç ve tanklarla her yönden yaya olarak manevra yapıyor ve tek hedefleri var: Gazze’deki Hamas teröristleri, onların altyapıları, komutanları, barınakları, iletişim odaları. Gazze şehrinin etrafındaki çemberi daraltıyoruz.”

‘HAMAS LİDERİ TUTUZA ÇIKTI’

Gallant, Hamas lideri Yahya Sinwar’ın “sığınağında mahsur kaldığını ve çevresiyle temasının bulunmadığını” iddia ederek şöyle devam etti: “Bugün binlerce Gazzelinin (sözde) insani koridor boyunca güneye doğru ilerlediğini gördük. Tüm Gazze Şehri sakinlerine çağrıda bulunuyorum. güneydeki daha güvenli bölgelere taşınmak.” “Böylece zarar görmeyeceksiniz. Hamas’ı yok edeceğiz; sivillere zarar vermek gibi bir niyetimiz yok.”

‘İSRAİL YÖNETMEYECEK’

Gazze’yi “en büyük insan yapımı terör üssü” olarak nitelendiren İsrail Savunma Bakanı, şehrin altında okulların ve hastanelerin altından geçen, silah depoları, iletişim odaları ve militanlar için saklanma yerlerinin bulunduğu kilometrelerce tünel bulunduğunu söyledi.

Savaş bittiğinde Gazze’yi kimin yöneteceğine ilişkin planları sorulduğunda Gallant, “Size kimin yönetmeyeceğini söyleyebilirim. Hamas olmayacak, İsrail olmayacak. Geriye kalan her şey olasılık dahilinde.”

NETANYAHU: DURMAYACAĞIZ

Başbakan Binyamin Netanyahu da İsrail ordusunun Gazze’yi kuşattığını ve ‘şehirde operasyon yaptığını’ söyledi.

Netanyahu televizyonda yaptığı açıklamada, Hamas İsrailli rehineleri serbest bırakmadıkça ateşkes olmayacağını veya Gazze’ye yakıt sevkiyatı olmayacağını söyledi. Filistinli sivillerin güneye gitmesi çağrısını yineleyen Netanyahu, “Durmayacağız” dedi.

‘ORDU GAZZE’NİN KALBİNDE SAVAŞIYOR’

Öte yandan İsrail Ordusu Güney Komutanı Tümgeneral Yaron Finkelman, Gazze sınırı yakınında gazetecilere yaptığı açıklamada, “On yıllardır ilk kez ordu Gazze şehrinin kalbinde savaşıyor. Terörizmin kalbinde. Güçlerimiz militanları öldürüyor. günün her saati tünelleri açığa çıkarıyor, silahları yok ediyor ve düşmana saldırıyor.” “Merkezlere doğru gerçek ilerleme kaydetmeye devam ediyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu