Haber

İspanya, Ukrayna’daki Rus saldırısı sonucu hayatını kaybeden gönüllü için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurdu

İspanya, Rusya’nın 9 Eylül’de Ukrayna’ya düzenlediği saldırının ardından sivil toplum örgütünde (STK) çalışan Emma Igual’in ölümünün “savaş suçu” olarak araştırılması için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (ICC) başvurdu.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, Fransa’nın Strazburg kentinde basına yaptığı açıklamada, Rusya’nın “savaş suçu” işlediği suçlamasıyla Igual’in Ukrayna’daki ölümünün araştırılması için UCM’ye başvurduklarını açıkladı.

Söz konusu olaya ilişkin İspanyol hükümeti adına yapılan girişimlere ilişkin Albares, bu sabah hem UCM’ye hem de Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba’ya gönderdikleri belgelerde, her iki tarafın savcılarından Igual’in ölümünün soruşturulmasını istediklerini kaydetti. savaş suçu.

Road to Relief adlı STK için çalışan 32 yaşındaki İspanyol kadın gönüllü Emma Igual’in içinde bulunduğu araç, 9 Eylül’de Ukrayna şehirlerinden Sloviansk’tan Bahmut’a giderken Rusya’nın saldırısına uğradı, araç devrildi ve yakalandı. yangın çıktı ve Igual hayatını kaybetti.

Araçtaki diğer STK üyeleri Alman doktor Ruben Mawick ile İsveçli gönüllüler Johan Mathias Thyr ve Kanadalı Anthony Ihnat da yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu