Ekonomi

İmamoğlu: Yoğun göç alan şehirlerimizin merkezi yönetim tarafından desteklenmesi şart

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yıkıcı depremler sonucu en çok göç alan illerden biri olan Mersin’i ziyaret etti. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile belediye binasında kısa bir görüşme gerçekleştiren İmamoğlu, kentte bu anlamda yaşanan sıkıntılar hakkında bilgi aldı. Görüşmenin ardından Yenişehir Fuar Alanı’nda kurulan Konut ve Lojistik Merkezi’ne geçen İmamoğlu ve Seçer, çevre illerden Mersin’e gelen depremzedelerin sorunlarını dinleyerek acılarını paylaştı. Depremzedelerin her iki lidere de ilettikleri en değerli sorun kalıcı barınma sorunu oldu. Vatandaşların sorunlarını dinleyen İmamoğlu ve Seçer, sahada depremzedelere açıklamalarda bulundu.

“Bu bir lütuf değil, bizim sorumluluğumuz”

Depremzede çocuklar ve vatandaşlar arasında konuşan İmamoğlu, “10 ilimizde yaşanan acıları millet olarak birlikte hissetme sorumluluğunu hep birlikte yerine getirirsek, yaptığımız hataları yapmayacağımızdan emin olabiliriz. daha önce yaptığımız ve özellikle bu güzel çocukların geleceği için çok değerli bir başlangıç ​​yapacağımıza inanıyoruz. Başlatmayı başarabileceğimizi ifade etmek isterim” dedi. Deprem bölgesinde sorumluluk bilinciyle görevlerini yaptıklarını ifade eden İmamoğlu, “Devletimizin her kurumu bu çabayı gösteriyor ve göstermek zorunda. Bilinmelidir ki, milletimize sunduğumuz bu çabaların her biri birer nimet değil, bizim sorumluluğumuz, görevimiz, hakkıyla yerine getirmemiz gereken bir durumdur. Bunun için milletimize teşekkür ediyor, zengin yüreğiyle bize tekrar teşekkür ediyor ve minnet duygularını iletiyor ama bilsinler ki bu bizim sorumluluğumuz.

“Vatandaşlarımızın her biri başımızın tacıdır”

İmamoğlu, “Görevi bir kamu görevi olan bizler, vatandaşını dinleyen, sorunlarını anlamaya çalışan, onlarla konuşup çözüm bulmaya çalışan ve bu bilince sahip insanlar olmalıyız” dedi. ne olursa olsun her vatandaşımız başımızın tacıdır. Bu anlayıştan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. İçinde bulunduğumuz süreçte depremzedelerin barınma konusunun gündeme geldiğini vurgulayan İmamoğlu, “Elbette bundan sonra insanlarımız kendi evlerine yerleşecek. Öncelikli geçici konutlarında, ardından daimi konutlarında ama geçmişte yapılan hataları asla değil, çok doğru bir yöntemle, uzlaşmacı, katılımcı bir planlama anlayışıyla, çağdaş bir anlayışla, sorumluluğumuz olacaktır. Şehircilikle tanışmalarını sağlayın. Bölgede, bölgede işlerin boyutu bu” diye konuştu.

“Yoğun göç alan şehirlerimizin merkezi yönetim tarafından desteklenmesi şart”

İmamoğlu, deprem sonrası yaşanan göç akımından başta Mersin olmak üzere İstanbul’un da etkilendiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Biz sadece deprem sonrası göç sorunu yaşayan şehirler değiliz. Yaklaşık 8-10 yıldır başta mülteci göçü olmak üzere yakın coğrafyamızda savaşın da etkisiyle yoğun bir insan göçü ile karşı karşıya kalan şehirleriz. Bundan dolayı bu yükün yükünü ve kederini biliyoruz. Ama depremzedelerimizin bir de diğer yüzü var. Bunlar bizim vatandaşlarımız, bizim insanlarımız. Çocukları hayata tutunmak ve tüm hayatlarını geçirmek için bu ülkede eğitim alıyorlar. Gençlerimizin umutlarını yüksek tutmaları gerekiyor. En üst noktada diğer insanlarımız da bu ülkenin bireyi ve vatandaşı olmanın gururunu yaşamak durumundadır. Dolayısıyla bu konudaki sorumluluğumuzu yerine getirirken, koordineli bir şekilde sağlıklı bir bağ, sağlıklı bir diyalog, mutlak görüş alışverişi ve bunun sonucunda devletimizin her kurumuyla bir miktar destekle daha yeterli hizmetler sunabileceğimizi biliyoruz. Bu anlamda başta Mersin olmak üzere şehrimiz ne olursa olsun; Adının Antalya, Konya veya Kayseri olması fark etmez. Yoğun göç alan şehirlerimizin merkezi yönetim tarafından desteklenmesi şartı aranmaktadır. Artan nüfusa göre ek bir bütçe ile katkıda bulunmak ve bu bütçenin -hepimiz Sayıştay’a bağlıyız- özellikle bu şehirlerde misafir edilen insanlarımıza ve vatandaşlarımıza harcanması şartıyla onlara destek olmak kuraldır. Hizmetleri aksatmamak adına geçmişten bugüne ertelenen ne iş ne proje olursa olsun yine Mersin başta olmak üzere bu illerimize itina ile katkı, yine dikkatli bir takip, özel bir gayretle yapıyoruz. hizmetlerin aksamamasını ve projelerin onaylanarak yürütülmesini sağlamayı biz, tüm devlet yetkililerinden, tüm merkezi yönetim sorumlularından bekliyoruz.”

“İstanbul’da yoğun bir işimiz var”

Kent merkezlerinin harabeye döndüğünü ve çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini belirten İmamoğlu, “Büyük hatalar yaptık. Hükümetler tarafından millet olarak büyük eksiklikler yaptık. Ve bu konuda herhangi bir önlem alamadık. Ve beyin sarsıntısına karşı büyük bir sorumluluğumuz var. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde ‘ama’sız, ‘ama’sız mutlak önlem alınması gerekliliğini yerine getiren çalışma ve süreçleri hızla hayata geçirmeliyiz. İstanbul’da yoğun bir çalışmamız var. Tüm bilgi birikimimiz, tecrübemiz, becerilerimiz, deneyimlerimiz ne varsa, tüm birikimimizle başta Mersin olmak üzere Türkiye’nin her şehri ile işbirliği yapmaya hazırız. Bu bakım, hem bu hafta sonu hem de önümüzdeki hafta yapacağımız açıklamalarla birlikte, diğer büyükşehirlerimizle nasıl sağlıklı bir iş birliği zemini kurabiliriz ve nasıl birlikte hareket edebiliriz… Azınlığımızın konut ihtiyacını analiz eden projeler yapalım. – gelirli vatandaşlar. Bu başlıklar altında titiz bir çalışma yürüteceğimizi vatandaşlarımızla paylaşmak istiyorum.”

“Gücü yok, muhalefeti yok”

Konuya siyaset üstü bir anlayışla yaklaşılması gerektiğini vurgulayan İmamoğlu, yaptığı konuşmada, “Eğer bu sarsıntı ve felaket sürecini tarafların üzerinde tutarsak, kol kola girer ve inanırsak, sorunun cevabını alamayız. ‘Vatandaşımızın neye ihtiyacı var, neye ihtiyacı var, biz bu süreci partilerin üstünde tutarsak nasıl kol kola çözeriz onu düşünelim. İktidarı yok, muhalefeti yok, bürokrasisi yok, siyaseti yok’ Milletvekili yoktur, muhtarı yoktur, kol kola çalışabilmenin, bu milletin parasıyla bu milleti yeniden ayağa kaldırma hünerini ortaya koyabilmenin huzur ve huzuru içinde her zaman birlikte yaşamaya mecburuz. , Vahap Seçer benim liderim, biz, tüm belediye başkanları, tüm yöneticiler, partisi ne olursa olsun, kendimizi bu geziye vermeliyiz. Biz bu geziye adadık. İnşallah bir an önce yaralarımızı sarabiliriz. Bunları getiriyoruz. güzel çocukları okullarına evlerine uğurladık Hatay’da gerçek güzel Hatay’ı, Adıyaman’da gerçek güzel Adıyaman’ı, Maraş’ta gerçek güzel Maraş’ı o bölge insanlarıyla birlikte yaratmak için çabalıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu