Yaşam

İlham Gencer kimdir?

Bozkurt İlham Gençer, 30 Ağustos 1922’de İstanbul’da doğdu. Türkiye’nin ilk piyanist şarkıcılarından biri olan Gencer, ülkede caz müziğinin yayılmasına önemli katkılarda bulundu. Türk sözlü pop müziğinin öncüsü olarak bilinen Gencer, 100. yaş gününü 30 Ağustos 2022’de Bodrum’da özel bir etkinlikle kutladı.

İlham Gencer bir radyo röportajında ​​müziğe ilk olarak 1931 yılında beş yaşındayken annesinden aldığı derslerle ve evlerinde konsol piyanosu çalarak başladığını söyledi.

İlk bestesi İlham Valsi’ni beş yaşında besteledi ve ilk konserini beş yaşında Saray Sineması’nda verdi. 1943 yılında Beyoğlu Erkek Lisesi’nden mezun olan İlham Gencer, amatör olarak Halkevleri’nde başladığı müzik hayatına 1944 yılında profesyonel olarak Beyoğlu’nda devam etti. 1949’dan 1963’e kadar İstanbul Radyosu’nda program yaptı.

1950’lerin başında Amerikalı şarkıcı Eartha Kitt’e “My Katibim”in müziğini öğretti. “Üsküdar’a Giderken” adıyla da bilinen müzik dünya çapında ses getirdi. 1960 yılında İstanbul Şişli’de Site Sineması’nın bulunduğu binada kendi “Çatı Kulübü”nü açtı. “Türkiye’nin bir nevi özel konservatuvarı” olarak adlandırdığı bu kulüpte birçok müzisyeni müzik dünyasına kazandırdı ve bazı müzisyenlere kendi tarzlarını ortaya çıkarma fırsatı verdi. Kendi kulübünde eski eşi Ayten Alpman, Ajda Pekkan, Cem Karaca, Barış Manço, Emel Sayın, Metin Ersoy, Füsun Önal ve Fikret Kızılok’u canlandırdı. Bu dönemde ağırladığı sanatçılar arasında Timur Selçuk, Erkut Taçkın, Yurdaer Doğulu, Cahit Oben ve Cahit Berkay gibi müzisyenler de yer aldı.

Lübnan asıllı Fransız müzisyen Bob Azzam’ın o yıl dünyaya ün kazandırdığı “C’est écrit dans le Ciel” şarkısını 1961’de “Çatı Kulübü”nde Fecri Ebcioğlu’nun yazdığı komik sözlerle Türkçe olarak Gencer seslendirdi. . Bu şarkı Türkçe söylenen ilk pop şarkısıdır. Artık adı “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” olan bu şarkı önce 78’lik taş plak formatında daha sonra 45’lik plak olarak piyasaya çıkmış ve ülke genelinde büyük ilgiyle karşılanmış ve bu tür şarkıların devamı gelmiştir. çığ gibi. Özetle “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş”, Türkiye’de on yıl sürecek “aranjman” müzik akımını başlatan müzik olarak Türk pop tarihine geçmiştir.

1951 yılında askerliğini Ankara Sıhhiye’deki Ordu konağında tamamladıktan sonra 1953 yılında Ayten Alpman ile evlendi. Bu evlilikten Ayşe ve İlhan adında iki çocuğu oldu. Yedi yıllık evlilikleri 1960 yılında sona erdi. İkinci evliliğini Necla Gencer ile yapan Gencer’in bu evlilikten Bora Gencer adında bir oğlu var. Oğlu Bora Gencer de müzisyen.

Hürriyet gazetesinin ilk kez 1965 yılında düzenlediği ve daha sonra bir klasik haline gelecek olan “Altın Mikrofon” yarışmasında İlham Gencer “Zamane Kızları” adlı müziğiyle ilk 10’a girdi.

Sami Sefer Coşkun’un ‘Bozkurt İlhami Gencer’le Sanat ve Siyaset Bir Arada’ adlı kitabı 2018 yılında yayınlandı. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

haber-palu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu