Teknoloji

Huawei FreeBuds 5 Türkiye’de satışa çıktı: İşte fiyatı ve özellikleri

Özel içerik

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte kablosuz kulaklıklar popüler hale geldi. Bu kulaklıklar, kablolara bağlı kalmadan müzik dinleme deneyimini özgürleştirir ve kullanıcılara daha fazla hareket sağlar.

Kablosuz kulaklık pazarı son zamanlarda büyük bir ivme kazandı ve bu alanda birçok marka ve model var. Ancak Huawei, FreeBuds kulaklıklarıyla adından söz ettiriyor. Firma şimdi de yeni kulaklık modeli ile ülkemizdeki ürün yelpazesini genişletiyor.

Huawei FreeBuds 5 incelemesi

Huawei, yeni tamamen kablosuz kulaklık modeli Huawei FreeBuds 5’i Türkiye’de ön siparişe açtı. Şimdiye kadar gördüğümüz kulaklıklardan farklı bir görünüme sahip olan FreeBuds 5, özellikleriyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Gelin bu özelliklere daha yakından bakalım ve kulaklığı detaylı bir şekilde inceleyelim.

Öncelikle Huawei FreeBuds 5’in kutusundan başlayalım. Oval bir tasarıma sahip olan kutunun üzerinde bilgi ışığı bulunmaktadır.

Bu ışık bize şarj durumu hakkında veya eşleştirme modunu ne zaman açtığımız hakkında bilgi verir. Kutunun alt kısmında ise Type-C girişi ve eşleştirme butonu bizi hızlıca karşılıyor.

Kutuyu açtığımızda bizi iki kulaklık karşılıyor. Kulaklıklarda ilk dikkatimizi çeken detayın tasarım olduğunu söylememiz gerekiyor.

İlginç bir tasarıma sahip olan Huawei FreeBuds 5, kulak hatlarında oldukça yeterli uyum sağlıyor ve konfor açısından herhangi bir sorun yaşatmıyor.

Bu sayede özellikle spor aktiviteleri sırasında kulaklığın kulaklarınızdan kayması gibi bir sorun yaşanmıyor. Ayrıca 5.4 gram daha hafif olan gövdesi uzun süreli kullanımlarda kulağımızda herhangi bir ağrı veya rahatsızlık yaratmadı.

Huawei FreeBuds 5 ses özellikleri

Kablosuz kulaklıkta kullanıcıların dikkat ettiği en önemli şey ses kalitesidir. Özellikle Huawei FreeBuds 5’in sunduğu ses kalitesini detaylı bir şekilde inceledik.

Huawei, bu kulaklıkta ses iletim hızını 990 kbps’ye kadar çıkardıklarını ve kulaklığın saf yüksek kaliteli ses üretmesini sağladığını söylüyor.

990 kbps’lik bir iletim bit hızı, normal formatın ses kalitesinin üç katı anlamına gelir. 1080p ile 4K video formatları arasındaki fark gibi düşünebilirsiniz.

Nitekim kulaklık kullandığımızda sesin ne kadar net ve kaliteli olduğunu anlayabiliriz. Piyasadaki diğer kulaklıklarla kıyasladığımızda Huawei FreeBuds 5’in ses kalitesi olarak bizim için çok iyi olduğunu söylememiz gerekiyor.

FreeBuds 5’in üçlü uyarlanabilir EQ’su ve kulak kanalı durumu, kullanım durumunu ve ses düzeyi değişikliklerini ortadan kaldırmak ve her zaman harika ses kalitesi sağlamak için ses kalitesini 100 Hz’den 2000 Hz’ye gerçek zamanlı olarak optimize eder.

Kulaklıkla müzik dinlediğimiz zaman gelişmiş EQ ayarının bizi oldukça mutlu ettiğini söylemeliyiz. Bas veya tiz gibi ayarları dinlediğimiz müzik türüne göre özelleştirerek dinleme zevkimizi arttırabildik.

Ayrıca kişiselleştirilmiş bir gürültü önleme özelliği vardır.

Huawei FreeBuds 5, kulak şekline ve kullanım durumuna göre uyarlanabilen üç mikrofonla hibrit gürültü engellemeyi destekler.

Akıllı dinamik gürültü önleme ile kulaklıklar, ortam gürültüsünü tanımlayabilir ve gürültü engelleme modunu gerçek zamanlı olarak ayarlayabilir. Öncelikle müzik dinlerken gürültü engelleme deneyimimizden bahsedelim.

Örneğin kulaklığı sessiz bir ortamda kullandığımızda bize sunulan gürültü engelleme özelliği, daha gürültülü bir ortamda sunulandan farklıydı.

Kulaklıklar ortamdaki sesi analiz ederek gürültülü bir ortamda sorunsuz bir deneyim sunuyor ve biz de sorunsuz bir şekilde müzik keyfine vardık.

Şimdi gelelim davet sırasındaki gürültü engelleme deneyimimize. Kulaklıklardaki üç mikrofonlu sistem, sesi doğru bir şekilde almak için derin sınır ağı algoritmalarından güç alır.

Çok gürültülü ortamlarda kulaklıkla telefon görüşmesi yaptığımızda sesimiz karşı tarafa çok net bir şekilde ulaştı ve herhangi bir sorun yaşamadık.

Cihaz bağlantıları

Huawei FreeBuds 5’in ikili cihaz ilişkisi sayesinde birden fazla cihaz arasında hızlıca geçiş yapabiliyoruz. Peki bu özellik size ne kazandıracak?

Bunu şöyle düşünebilirsiniz. Kulaklığı hem dizüstü bilgisayarınızla hem de telefonunuzla eşleştirdiniz. Dizüstü bilgisayarda müzik dinlerken bir anda telefonunuz çaldı ve kulaklıktan arama yapmak istiyorsunuz. Tek tuşla hızlı bir şekilde telefona geçiş yapıp arama yapabilir, görüşme bittiğinde tek tuşla laptopunuza geri dönebilirsiniz.

Cihaz teması demişken aklınıza şu soru gelebilir: “Bu kulaklığı sade Huawei cihazlarda kullanabilecek miyim?”

Sizin için de test ettik. Huawei’nin sunduğu kolay eşleştirme sistemi, kullanıcıların hangi sistemi kullandığına bakmıyor.

Huawei, Huawei kulaklıklarının Bluetooth kullanan tüm cihazlarda eksiksiz ses kalitesi sunduğunu söylüyor.

Nitekim yaptığımız testlerde Huawei FreeBuds 5’i sadece Huawei’nin kendi arayüzü EMUI ile değil, Android ve iOS cihazlarda da hızlı bir şekilde kullandık ve herhangi bir sorunla karşılaşmadık.

Huawei AI Life ile kontrol sizde

Şimdi sizlere Huawei AI Life uygulamasından bahsetmek istiyoruz. AI Life, tüm akıllı cihazlarınızı tek bir yerden yönetmenizi sağlar. Elbette buna FreeBuds 5 dahildir.

Uygulamayı kullanmak oldukça kolaydır. Uygulamayı açtığınızda tek yapmanız gereken Huawei FreeBuds 5’in kapağını açmak. Bu sayede iletişim otomatik olarak kuruluyor.

Uygulama sayesinde kulaklığın ve kutunun şarjını anında görebilirsiniz. Aynı zamanda uygulama içerisinden gürültü engelleme özelliğini açarak ses kalitesini veya efektini ayarlayabilirsiniz.

AI Life uygulamasında iyi giden bir diğer özellik ise hareket konfigürasyonuydu. Bu özellik sayesinde kulaklık üzerinde parmak hareketlerini yapılandırıyoruz ve telefona ihtiyaç duymadan kulaklık üzerinden kontrol edebiliyoruz.

Kulaklıkta çift tıklama, basılı tutma veya kaydırma gibi seçeneklere çeşitli komutlar atayabiliyoruz.

Örneğin “beklet” kısmına davet-cevap özelliği veya “çift dokunma” kısmına gürültü engelleme özelliği atayabilirsiniz.

Son olarak uygulama içerisinde yer alan “Kulaklık Bul” seçeneği sayesinde kulaklıkların ayrı ayrı çalmasını isteyebilir ve kaybolan kulaklıkları kolayca bulabilirsiniz.

Su veya sıçrama sorunu yok

Huawei FreeBuds 5, IPX4 sertifikası sayesinde sıçramalara ve suya karşı dayanıklıdır. Bu sayede ter içinde ya da yağmurlu havalarda yapacağınız antrenmanları dert etmenize gerek kalmıyor.

Ayrıca yağmurlu günlerde ıslanma veya antrenman sırasında terleme nedeniyle kayma olmaz. Bunun en değerli sebebi ise inceleme yazımızın başında bahsettiğimiz tasarım detayları.

Oyuncular kulaklıklardan ne beklemeli?

Oyuncuların bir kulaklıktan beklediği en değerli şeylerden ikisi ses kalitesi ve gecikme süresidir. Aslında yukarıda FreeBuds 5’in ses kalitesinden bahsetmiştik. Gecikme açısından kulaklığın artı yönünden bahsedelim.

Kulaklıkların düşük gecikme modu sayesinde oyunların gecikme süresi 150 ms’ye kadar düşüyor. Böylece sevdiğiniz oyunları sorunsuz bir şekilde oynayabilirsiniz.

Gerçek gecikme süresi; Telefon modeline, sistem versiyonuna, oyun türüne, oyun versiyonuna ve diğer etkenlere göre değişiklik gösterebileceğini hatırlatalım.

Şarj süresi ve şarj ömrü

Şimdi gelelim merak ettiğiniz en değerli şeylerden biri: Huawei FreeBuds 5’in şarj performansı.

Huawei FreeBuds 5 şarj ve kullanım süreleri ile oldukça iddialı diyebiliriz. 5 dakikalık şarjla 2 saat; Tam şarj ile 5 saate kadar kesintisiz kullanım sunan kulaklıklar, şarj kutusu tamamen şarj edildiğinde ise 30 saate kadar dinleme süresi sağlıyor. Yaptığımız testlerde kulaklığın 20 dakikada tamamen şarj olduğunu gördük.

Özetle Huawei FreeBuds 5’ten hem ses kalitesi hem de diğer özellikler açısından oldukça memnun kaldık. Özellikle uygun fiyata üstün özellikler sunan bir kulaklık arayanlara FreeBuds 5’i kesinlikle tavsiye edebiliriz.

“Beyaz Seramik” ve “Buz Grisi” renk seçeneklerine sahip Huawei FreeBuds 5, HUAWEI Online Mağaza’da 2 bin 999 TL fiyat etiketiyle satışa sunuluyor.

https://consumer.huawei.com/en/headphones/freebuds5/buy/

*Sponsorlu içerik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu