Haber

Hintli denizci Abhilash Tomy, Altın Küre Yarışında ikinci oldu

Dünyanın en güçlü deniz yolculuğu olarak bilinen Altın Küre Yarışı’nda Güney Afrikalı denizci Kirsten Neuschafer’ın ardından Hintli denizci Abhilash Tomy ikinci olmayı başardı. Emekli donanma komutanı Hintli yüzbaşı Tomy, sadece yarıştaki başarısıyla değil, hayat hikayesiyle de dikkat çekiyor. 2018 yılında Altın Küre Yarışı’ndaki ilk denemesinde Hint Okyanusu’nun güneyinde şiddetli bir fırtınaya yakalanan ve omurgası kırılarak ağır yaralanan Tomy, kurtarılmak için okyanusun ortasında 3,5 gün bekledi. . Ülkeler arası kurtarma operasyonuyla hayatta kalmayı başaran ve kazanın ardından çok sayıda ameliyat ve rehabilitasyon geçiren başarılı denizci, yaşadığı korkuyu yenerek ikinci denemesinde Bayanat adlı teknesiyle 236 gün 16 saatte dünyanın çevresini dolaşmayı başardı.

Altın Küre Yarışı’na hazırlanmak amacıyla gönüllü olarak askerlikten emekli olan deniz keşif pilotu ve denizci Abhilash Tomy (43), Altın Küre Yarışı’nı bitiren ilk Hintli ve Asyalı oldu. Geçirdiği büyük kazanın ardından talihsizliklerin peşini bırakmayan Hintli denizci, 2022 Altın Küre Yarışı’na iki hafta kala büyük bir kaza geçirdi ve bir gemi ile çarpıştı. Teknesinin pruvasına ağır hasar veren kazanın ardından 2018’in kötü anılarıyla boğuşan Tomy, ‘her şeyin yaşandığı noktayı’ geçtikten sonra zihninden ağır bir yük kalkmıştı.

“KAZA OLDUĞUM NOKTAYI GEÇTİKTEN SONRA BÜTÜN VÜCUDUM GEVŞEDİ”

Başarılı denizci, karşılaştığı zorluklara rağmen mücadele etmedeki başarısından ilham alarak kıyıya vardığında, “Teknemle burada olmaktan ne kadar mutluyum bilemezsiniz. Çocuğuma, eşime ve eşime minnettarım. Bunu mümkün kılan ülke.”

4 yıl önce Güney Hint Okyanusu’nda yakalandığı fırtınada teknesinin arızalanması üzerine 3,5 gün kurtarılmayı beklediği kaza noktasını geçtikten sonra ağır yaralandığını belirten Abhilash Tomy, ” Bu noktayı geçtikten sonra tüm vücudum gevşedi ve kaza nedeniyle üzerimdeydim, “Ağır bir yük olduğunu anladım” dedi.

“Beni neredeyse öldüren yarışa geri dönüyorum”

4 yıl önce vefat ettikten sonra 5 omuru kırılan ve omurgasına titanyum çubuklar yerleştirilen Hintli denizci, “Bacaklarım o kadar kötü durumdaydı ki yeniden yürümeyi öğrenmem gerekti. Ama yürümeyi öğrendim ve sonra öğrendim. Bir kokpite bindim ve donanmada uçmaya ve yelken açmaya geri döndüm. Şimdi üç buçuk yıl sonra, beni neredeyse öldüren aynı yarışa geri döndüm.”

YARIŞTA OTOMATİK PİLOT VE TEKNOLOJİK ARAÇLAR KULLANILMAZ

1988 öncesi tasarlanmış teknelerle dünyanın etrafının ve 5 okyanusun hiçbir teknolojik ekipman veya otopilot kullanılmadan dolaşıldığı Altın Küre Yarışı 2022’de 12 yarışmacı farklı bölgelerde yarıştan çekilirken, Avusturyalı denizci Michael Guggenberger rotasını 251 günde tamamladı. , 15 saat 23 dakika ile üçüncü oldu. 4 Eylül 2022’de Fransa’nın batısında, Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Les Sables-d’Olonne kasabasından yarışmaya başlayan sporcular, dünyayı dolaşarak aynı noktada yarışmayı tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu