Haber

Fransa’yı ayağa kaldıran emeklilik reformu yasalaştı

Üç aydır ülkede yoğun protesto, grev ve sendikal tepkiye neden olan yazıya Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron imza attı.

Cuma günü Anayasa Kurulu, yasanın emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran temel unsurunu onaylarken, 6 maddesini tamamen veya kısmen reddetti. Bunun ardından gece boyunca çeşitli şehirlerde zaman zaman şiddete dönüşen protestolar düzenlendi. Sendikalar, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda yasaya karşı kitlesel gösteri çağrısında bulundu.

Macron seçmenin hedefinde

Emeklilik reformu, Cumhurbaşkanı olarak ikinci döneminde Macron’un en büyük zorluğu olurken, yasa üzerindeki yansımalar da Fransız liderin toplum nezdindeki popülaritesini azalttı.


Reformun Anayasa Kurulu tarafından onaylanmasıyla bazı şehirlerde olaylar çıktı.Fotoğraf: Gabriel Gauffre/Le Picorium/IMAGO

Siyasi gözlemciler, Anayasa Konseyi’nin Macron’un istediği tarafta aldığı kararı, ancak 45 yaşındaki Fransa Cumhurbaşkanı için bir “ateş zaferi”, yani bedeli ağır olan bir zafer olarak değerlendiriyor.

Özellikle maddeyi yasal ama tartışmalı bir mekanizmayla oy kullanmadan meclisten geçirmesi nedeniyle seçmenlerden büyük tepki toplayan Macron’un kamuoyunda onaylanma oranı şimdiye kadarki en düşük seviyesinde. Anketlere göre Fransız halkının üçte ikisi emeklilik yaşının 2 yıl uzatılmasına karşı çıkıyor.

emeklilik bütçesindeki açık

Macron’a göre, 2030 yılına kadar yılda 13,5 milyar avroya ulaşacağı tahmin edilen emeklilik bütçesindeki açığın reformlara ihtiyacı var.

Macron Cuma günü “Dolambaçlı yol yok” derken, Başbakan Elisabeth Borne kararın ardından “Kazanan veya kaybeden yok” tweetini attı.

Sol görüşlü Liberation gazetesi bir protesto fotoğrafıyla manşetine “Yenilmedik: reform karşıtları silah bırakmayacak” yazdı.

Göstericiler gece boyunca özellikle başkent Paris, Marsilya ve Toulouse gibi şehirlerde çöp konteynırlarını yaktı ve kamu binalarını hedef aldı. Rennes’de protestocular bir polis karakolunun ve bir konferans merkezinin girişini ateşe verdi. Polis toplam 112 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Son olarak yasanın onaylanmasına bir gün kala Perşembe günü İçişleri Bakanlığı verilerine göre yaklaşık 380 bin kişi sokağa döküldü. Ortak bildiri yayınlayan sendikalar, “konunun henüz kapanmadığını” belirterek, Macron’dan yazıya imza atmasını istedi.

Avrupa’daki çoğu ülkede emeklilik yaşı 65 ve üzerindedir.

AFP/EC, GY

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

haber-kadisehri.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu