Haber

Düğünden dönenleri taşıyan tekne battı! 100’den fazla kişi boğuldu, onlarca kişi hala kayıp

Nijerya ‘deki bir düğünden sonra, ülkeyi sarsan bir trajedi ülkeyi vurdu. Ülkenin kuzeyinde dün gece geç saatlerde bir düğünden dönen konukları taşıyan teknenin batması sonucu aralarında çocukların da bulunduğu en az 103 kişi hayatını kaybetti.

300’E YAKIN KİŞİ TAŞIYAN LAVABO TEKNE

Polis sözcüsü Okasanmi Ajayi, Kwara eyaletinin Pategi bölgesinde Nijer Nehri’ne batan teknenin yaklaşık 300 kişiyi taşıdığını ve çok kalabalık olduğunu belirtti. Yetkililer, yaklaşık 100 kişinin kurtarıldığını ve onlarca kişinin halen arandığını söyledi.

“TEKNE AŞIRI YÜK OLDU”

Boğulanların çoğu, gece geç saatlerde yapılan düğüne katılan birkaç köyden akrabalardı. Teknede bulunan yerel yöneticilerden Abdul Ghana Lukpada, sel nedeniyle yolun sular altında kalması üzerine düğüne motosikletlerle geldiklerini ve yerli üretim bir tekneyle ayrılmak zorunda kaldıklarını söyledi. Lukpada, “Tekne aşırı yüklendi ve suda büyük bir kütüğe çarptı ve ikiye bölündü” dedi.

YILLARIN EN ÖLÜMLÜ TEKNE KAZASI

Çok sayıda kişi boğularak hayatını kaybederken, kazayı geç öğrenen çevredeki köylüler olay yerine giderek çok sayıda kişiyi güçlükle de olsa kurtarmayı başardı. Yerel halk, olayın yıllardır gördükleri en ölümlü tekne kazası olduğunu belirterek, nehirdeki arama çalışmalarının bu geceye kadar devam edeceği kaydedildi.

Geçen ay 15 kişi öldü

Yerli üretim teknelerin ulaşımda yaygın olarak kullanıldığı Nijerya’da sık sık tekne kazaları yaşanıyor. En son geçtiğimiz ay ülkenin Sokoto eyaletinde bir yolcu teknesinin batması sonucu 15 kişi hayatını kaybetmişti.

haber-antakya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu