Haber

Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’a ’19 Mayıs’ tepkisi

Bugün yurt genelinde 19 Mayıs coşkusu sürerken, Rum tarafı bir hayal aleminde yaşamaya devam ediyor.

Yunanistan’da Dışişleri Bakanlığı’nın asılsız iddialar kapsamında düzenlediği etkinlikler tepki çekti.

Dışişleri Bakanlığı sosyal medya hesabından paylaştı. “19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bir milletin beka mücadelesine başladığı mübarek bir tarihtir. Bu eşsiz kurtuluş mücadelesini, yurdunu fetheden Yunanistan’ın hiçbir zaman unutmaması gerekir. dönemin emperyalist güçlerinin desteğiyle Anadolu’yu işgal girişiminde bulunması gerekli bir ders olarak tarihteki yerini almıştır.”ifadeleri kullandı.

Dışişleri Bakanlığı’nın paylaşımında Yunanistan’a tepki gösteren, Türk düşmanlığından kaynaklanan histeriden kurtularak kendi karanlık tarihleriyle yüzleşmeye davet ediyoruz” dedi.söylendi.

“Açıklamaları boş bir çaba olarak görüyoruz”

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:

19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bir milletin beka mücadelesine başladığı mübarek bir tarihtir. Bu eşsiz kurtuluş mücadelesi, dönemin emperyalist güçlerinin desteğiyle Anadolu’yu işgal girişiminde bulunan Yunanistan’ın asla unutmaması gereken bir ders olarak tarihteki yerini almıştır.

“Onları kendi karanlık tarihleriyle yüzleşmeye davet ediyoruz”

Gerçek dışı iddia ve açıklamalarla ülkemizi hedef gösterenlere, Yunanistan’ın sorumluluğunun ve Anadolu’nun kanlı işgali sırasında işgalci Yunan ordusunun savaş kanunlarını çiğneyerek yaptığı mezalimler nedeniyle tazminata mahkûm edilmesinin kendisine ait olduğunu hatırlatırız. Lozan Antlaşması ile kayıt altına alınmıştır.

Aldatma, çarpıtma, uydurma, böbürlenme ve gerçekleri yansıtma gibi araçları kullanmaya devam eden siyasetçileri, Türk düşmanlığından kaynaklanan histeriden kurtularak kendi karanlık tarihleriyle yüzleşmeye davet ediyoruz.

Yunanistan’daki tüm çevrelerin provokatif söylem ve eylemlerine bugünden devam etmek yerine barış ve işbirliği ortamını sağlayacak bir vizyonu benimsemelerini tavsiye ediyoruz.

ipsalaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu