Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE ve Mısır ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “ABD ile aynı fikirde olduğumuz, aynı fikirde olduğumuz konuların arttığını söyleyebiliriz. Şu anda olumsuz bir gidişat yok, tam tersine olumlu bir gelişme var.” sözlerini kullandı.

Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır ziyaretlerinin ardından Türkiye’ye dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki yıldır ilk kez Batılı bir gazeteciye verdiği röportajda, Türkiye’nin arabuluculuğunda Ukrayna’da yaşananları anlatırken, “İngiltere Başbakanı Boris Johnson devreye girdiğinde tam anlaşmaya varıyorduk. Ukrayna’yı yanılttı ve barış olmadı.” Erdoğan, sözlerini hatırlatarak şunları söyledi:

“Açıkçası Sayın Putin’in bu açıklamalarında bir samimiyet var. İstanbul süreci olarak değerlendireceğimiz bu görüşmelerde biz her türlü samimi adımı attık. Bakan arkadaşlarım da bu konuda Rusya tarafıyla görüşmeler yaptı. Biz de bu konuda Rusya tarafıyla görüşmeler yaptık. Sonuç odaklı çalıştık ama barış sağlanamadı. Ancak biz buradan sonuç alamadık diye ayrılamayız. Barış arayışından vazgeçmeyeceğiz.”

“Barışa hizmet eden somut sonuçlar sağladık”

Barışın sağlanması için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini belirten Erdoğan, “Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson barış çabalarından çekilmeden önce de birlikte çalıştık, çabalarımızı sürdürdük ama olmadı. Geçtiğimiz günlerde İngiltere Dışişleri Bakanı David, Cameron bizi ziyarete geldi ve bu konuları onunla tartıştık.” “Sayın Putin bu süreçte bizimle birebir görüş alışverişinde bulunursa veya Rusya’nın ilgili bakanları da buraya müdahale ederse biz de onlarla bu süreci takip edip sonuç almaya çalışırız.” dedi.

“Şu ana kadar Ukrayna-Rusya savaşında barışa hizmet edecek somut sonuçlar elde ettik.” Erdoğan, esir değişiminden tahıl koridoruna kadar pek çok önemli gelişmenin yaşandığına dikkat çekti.

Türkiye’de tarafları birden fazla kez bir araya getirdiklerine işaret eden Erdoğan, “Bunu tekrar yapıp, dış etkenlerden uzak, çözüm odaklı bir süreç yönetimiyle barışın kapısını açabiliriz.” davet yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yaptıkları görüşmelerde arayışlarını sürdürdüklerini belirten Erdoğan, “Başından beri adil bir barışın savaştan daha iyi olduğunu savunuyoruz ve tüm adımlarımızı bu anlayışla atmaya çalışıyoruz. Barış istediğimiz sürece oraya ulaşmanın bir yolunu bulacağız.” Mutlaka bulacağız.” dedi.

Türkiye-ABD ilişkileri

“Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesinin ardından Ankara ile Washington arasında olumlu bir atmosferden söz edebilir miyiz? Eğer öyleyse bu olumlu atmosfer FETÖ, PKK/YPG, S-400, F-35 gibi tartışmalı konulara da olumlu yansıyacaktır. sorusuna Erdoğan, “ABD ile son dönemde attığımız bu adımlar sonucunda bazı olumlu gelişmelerden bahsedebiliriz.” yanıtını verdi.

Şu anda Kongre’deki atmosferin olumlu olduğunu, Senato’dan da olumlu seslerin geldiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“ABD ile aynı fikirde olduğumuz, aynı fikirde olduğumuz konuların sayısının arttığını söyleyebiliriz. Şu anda olumsuz bir gidişat yok, tam tersine olumlu bir gelişme var. Bu konuyla ilgili olarak ilgili bakanlar da görüşlerini belirtiyorlar. Ülkemizde muhataplarımız olumlu gelişmelerin olduğunu söylüyor. Hem Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, hem MİT Lideri İbrahim Kalın’a, hem de Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanımız Akif Çağatay Kılıç’a bu bilgiyi veriyorlar. ‘Elimizden geleni yapıyoruz. Sayın Biden’ı gördünüz.’ ıslak imzalı mektup burada.’ Diyorlar ki, ‘Islak imzamızla onay belgesini gördünüz. Her şeyden önce parlamentomuzun aldığı kararı duydunuz ve teşekkür ettikten sonra bize teşekkür ettiniz. Geleceği sizden bekliyoruz’ diyoruz. “Dedik ve yolumuza devam ediyoruz. Aynı şekilde İsveç Başbakanının bu konuda bize teşekkür çağrısı da attığımız adımın olumlu yönde ilerlediğinin göstergesidir.”

Deprem bölgesinde çalışın

Bir yıl önce 6 Şubat depreminin ardından yaraların sarılması, evlerin ve şehirlerin yeniden inşa edilmesi, canlandırılması konusunda gelinen noktaya ilişkin değerlendirmeleri sorulan Erdoğan, vatandaşların deprem bölgesine yaptıkları ziyaretlerde, Hükümet onları dışarıda bırakmadı ve sözünü tuttu.

Bölgede üretimi devam eden evleri tamamlamaya çalıştıklarını ve tamamlanan evleri sahiplerine teslim ettiklerini hatırlatan Erdoğan, sözlerini tuttuklarını ve benzeri görülmemiş bir inşaat seferberliği başlattıklarını ortaya koyduklarını söyledi.

Muhalefetin bunu çok iyi bildiğini belirten Erdoğan, “Geçen gün Hatay’da halk oradaki muhalefetin belediye başkanlarını ve başkanlarını yuhaladı. Meydana bile çıkarmadılar. ‘Biz size inanmıyoruz. Aldattınız. Şimdi tekrar karşımıza çıkıyorsun, utanmadan.’ “Dediler. Bölgede konutlar, köy evleri ve ahırlar inşa etmeye adım adım devam ediyoruz. İnşallah bitince vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.” dedi.

Konutların alt yapısına ve üst yapısına güvendiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Deprem mağduru kardeşlerimizi bir an önce güvenli, huzurlu ve sağlam yuvalarına kavuşturmak için gece gündüz koşuyoruz. Tek başımıza ziyaret ettiğimiz 5 ilde kura çektiğimiz ev ve köy evlerinin sayıları ve sayıları çok arttı. Hak sahiplerine teslim edilen sayı 31 binin üzerinde. İnşallah 2 ay içerisinde deprem bölgesinin tamamında 75 bin konut yapılacak.” Onları teslim edeceğiz. Önümüzdeki dönemde de her ay 15-20 bin civarında konut ve köy evini hak sahiplerine teslim edeceğiz. Böylece temel atıldıktan sonra inşaatı bir yıl içinde tamamlama sözümüzü yerine getirmiş olacağız. Hedefimiz yıl sonuna kadar 200 bin konutu vatandaşlarımıza teslim etmek. “Daha sonra bu sayıyı hızla 390 bine çıkaracağız. Yolumuza devam ediyoruz. Amacımız, hizmetlerimizi halkımıza daha etkin bir şekilde ulaştırmak için yerel yönetimlerde halkımızın da desteğiyle önemli başarılara imza atmak. Burada mümkün olan en iyi şekilde çalışın.”

Erzincan’daki madende heyelan

Erzincan’daki altın madeninde meydana gelen heyelanla ilgili değerlendirmeleri sorulan Erdoğan, madende büyük çaplı heyelan yaşandığını, 600’e yakın madencinin çalıştığı bu yerde şu anda 9 vatandaşın yer altında olduğunu söyledi. arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.

Erzincan Valisi’nin ilk andan itibaren bölgede olduğunu ve AFAD ile birlikte İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın olaya bizzat müdahale ettiğini belirten Erdoğan, hemen olay yerine gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ı gönderdi. Onlarla birlikte BAE’ye, olay mahalline gelmenin faydalı olacağını düşünerek bölgeye gittiler. Gönderdiklerini açıkladı.

Bugün İçişleri Bakanları ile Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlarının gelişmeleri yakından takip ederek çalışmaları koordine ettiğini belirten Erdoğan, “Bu heyelanla ilgili teknik inceleme ve incelemeler başladı. Sonuçlara göre mutlaka adım atılacaktır. Bu aşamada önceliğimiz madencilerimize ulaşmaktır.” söz konusu.

“Ne yaparlarsa yapsınlar, öyle ya da böyle her şey gerçekleşecek.”

Seçimler yaklaşırken farklı yapıdaki terör örgütlerinin saldırılar gerçekleştirdiğini belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Maalesef her dönem, her seçimden önce yaşadığımız olaylar bunlar. Ne yaparlarsa yapsınlar öyle ya da böyle her şey olacak. Seçimlere 2 ay bile kalmadı. Artık geri sayım başladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de partisinin grup toplantısında çok net konuştu, bazı net konuları ortaya koydu. Ben de aynı görüşleri paylaşıyorum. Muhalefet özellikle mülteci konusunu gündeme getiriyor. Bunların hiçbiri onlara ekmek getirmeyecek, boşuna çabalıyorlar. Mart 31, mutlaka bazı insanların siyaset sahnesinden tamamen kaybolduğunu göreceğimiz gün olacak. Tıpkı 28 Mayıs’ta bazılarının silindiği gibi, “Eğer şu anda bazıları yarım yamalak hayatta kalmaya çalışıyorsa, sonuç da aynı olacaktır.”

Cumhur İttifakı olarak gerek büyükşehirlerde, gerek il ve ilçelerde teşkilatlarıyla yoğun bir şekilde çalıştıklarını kaydeden Erdoğan, şu anda Ankara’da meclis üyeleriyle ilgili çalışmaların başkan yardımcılarıyla yürütüldüğünü belirtti.

“İnşallah biz de onlara katılacağız.” Erdoğan, “Bildiğiniz gibi Samsun’da mitingim var. Samsun bizim için çok önemli. Bundan sonra da Giresun ve Ordu’da mitinglerimizi yapacağız. Böylece Karadeniz’i temizlemek istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

“FETÖ bataklığını kuruttuk, sinekleri temizleme çalışmalarımız devam ediyor”

FETÖ bağlantılı olduğu gerekçesiyle ihraç edilen 450 hakim ve savcının Danıştay 5’inci Dairesi tarafından görevlerine iade edildiği süreçle ilgili düşünceleri sorulan Erdoğan, “Biz bu şer şebekenin belini kırdık. FETÖ denilen terör yapılanması. FETÖ bataklığını kuruttuk ama sinekleri temizleme çalışmalarımız devam ediyor.” söz konusu.

FETÖ’nün iç yüzünü anlatmaya ve her alanda mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Mücadelemiz bitmedi. Son kukla da Türkiye’ye zarar veremeyecek duruma gelene kadar devam edeceğiz. Yüzlerindeki farklı maskeleri yırtıyoruz ve böylece ortaya çıkıyorlar. Bu zayıfların peşinde olacağız. Her yola başvurarak kendilerini gizleyen iradeli şarlatanlardır. Ama Danıştay’ın aldığı bu karara sessiz kalmamız da mümkün.” O değil. Biz Cumhur İttifakı olarak Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bazı tuhaf kararlara tepkisiz kalmadığımız gibi buna da sessiz kalamayız. Ayrıca Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bu kararları da hazmedemiyorum. Danıştay zaman zaman bunu yapıyor, bu tür kararlarla bizi rahatsız ediyor ama Anayasa Mahkemesi’nin bu tür kararları sıklıkla vermesi bizi ciddi anlamda rahatsız ediyor. Mesela Anayasa Mahkemesi de BTK ile ilgili bir karar verdi. Sen bu işin neresine giriyorsun? Böyle bir karar nasıl verilebilir? Bu konuyla ilgili harekete geçeceğiz, devam edeceğiz. Danıştay’da “Bu konunun da yine aynı şekilde takipçisi olacağız.”

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu