Haber

Çinli bakan ortadan kayboldu!

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang’ın kamuoyunun gözünden uzun süre uzak kalması spekülasyonlara yol açtı.

BAĞLANTI KESİLDİ

Çin hükümetinin en tanınmış simalarından biri olan Bay Qin’in uzun süreli yokluğu sadece diplomatlar ve Çinli gözlemciler tarafından değil, aynı zamanda sıradan Çinliler tarafından da fark edildi.

Çin’de yüksek profilli kişilerin önceden çok fazla açıklama yapmadan uzun süre ortadan kaybolması ve daha sonra bir adli tıp soruşturmasının konusu olarak ortaya çıkması alışılmadık bir durum değil. Ya da neden kaybolduklarına dair hiçbir açıklama olmaksızın ortadan kaybolabilir ve sonra yeniden ortaya çıkabilirler.

Xi Jinping’in kendisi, 2012’de Çin cumhurbaşkanı olmadan kısa bir süre önce iki hafta ortadan kayboldu ve bu, sağlığı ve Çin Komünist Partisi içindeki olası güç mücadeleleri hakkında söylentilere yol açtı.

Qin, partide bu kadar uzun süredir ortalıkta olmayan üst düzey yetkililerden biri.

TOPLANTILARA KATILMADI

Geçen hafta, dışişleri bakanlığı sağlık nedenlerini öne sürerek Endonezya’daki bir diplomatik toplantıya katılmayacağını duyurdu, ancak bu satır bakanlığın internet sitesindeki resmi tutanakta yer almadı. Bay Qin’in selefi, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Ofisi Ofisi müdürü Wang Yi, onun yerine toplantıya gitti.

The New York Times’ın haberine göre Çin’in yokluğuna dair sorular artarken, ülke dışında yaşayan Çinli uzmanlar söz konusu durumun arkasında Çin’in bir Hong Kong konuşmacısı ile olan ilişkisinin olabileceği tezini ortaya attılar.

osmangazi-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu