Haber

Çavuşoğlu’ndan büyükelçilik açıklaması: Kapatmaların kasıtlı olduğunu düşünüyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Arjantin Dışişleri, Uluslararası Ticaret ve İnanç Bakanı Santiago Cafiero ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Türkiye’deki 9 büyükelçiliğin kapatılmasıyla ilgili olarak, “Bu açıklamaların ve kapatmaların maksatlı olduğunu düşünüyoruz. Büyükelçileri aradık aynen bunu söyledik.”

Diplomatik misyonlar ve konsoloslukların geçici olarak kapatılmasına ilişkin de “terör tehdidi” bulunduğunu söyleyen Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer bir terör tehdidi varsa, hele bir müttefikse, bu tehdidin nereden ve kimden geldiğini bize bildirmeleri gerekmez mi? ‘Elimizde somut bilgi var, tehdit var, kapatıyoruz’ diyorlar. Peki kimden geldi, nereden, kim yapacak?’ diye bir bilgi yok. Bu doğru bilgiyi güvenlik birimlerimize ve istihbarat birimlerimize iletmeli ve böyle bir tehdit varsa saldırıya dönüşmeden ortadan kaldırılmalıdır.”

Somut bir bilgi paylaşımı olmadığını belirten Çavuşoğlu, “Peki öyle bir tehdit var ki kapattınız. Bu bir saldırıya dönüştüğünde ne olacak? Sadece kendinizi mi düşünüyorsunuz?” söz konusu.

‘DÜRÜSTLÜK VE İÇTENLİK BEKLİYORUZ’

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Bu konsoloslukları veya büyükelçilikleri kapatırken, detayları bizlerle paylaşmadan tüm ülkelerin bu adımları atması kastedilmektedir. Eğer ‘Türkiye istikrarsız, Türkiye’de terör tehdidi var’ imajı vermek istiyorlarsa bu olmaz. Dostluğa sığmaz, ittifaka sığmaz.” Hele seçim öncesi, “Eğer Türkiye’yi, AK Parti hükümetini ve bizi zor duruma sokmaya çalışıyorlarsa bunun arkasında ne olduğunu halkımız da çok iyi biliyor. Bu onlara yardımcı olmaz, amaçlarına hizmet etmez. O yüzden biraz dürüstlük ve samimiyet bekliyoruz.”

Bakan Çavuşoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın Kuran yakma eylemlerinin ardından güvenlik tedbirlerini artırdığını belirterek, bu konularda hassas olduklarını ifade etti.

Çavuşoğlu, bu olayla ilgisi olmayan bazı Avrupa ülkelerinin de misyonlarını kapattığını kaydederek, şunları kaydetti:

“Bazı ülkelerin diğerlerine ‘Bu eyleme, yani kapatma eylemine katılın’ dediğini de biliyoruz. Bizde de bu tür bilgiler var. Nereden bakarsanız bakın bu açıklamalar ve kapatma eylemleri kasıtlıdır ve bizde var. Gerekli uyarıları yaptı. Ve eğer belge paylaşmadan bu yöntemlere giderlerse onlara yönelik atacağımız ilave adımlar olacak. Kendilerine bu açıklamayı dün verdik.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu