Haber

Bülent Kuşoğlu: Kemal Bey, Amerika’ya Teknolojiyi, İngiltere’ye Finansmanı Ön Plana Çıkarmak İçin Gitti.

CHP Genel Lider Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Amerika ve İngiltere ziyaretlerine ilişkin, “Kemal Bey niye gitti ABD’ye biliyor musunuz? Teknoloji konusunu ön plana çıkarmak için. Londra’ya gidişinin sebebi de o teknolojiyle ilgili finansı ön plana çıkarmak için. Almanya’ya da gidecek. Orada da üretim konusunu… Yani bu türlü bir üçlü uygulamayı ön plana çıkaracaktı. Vizyon bu” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Komisyonda söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a hitaben özetle şunları söyledi:

“Günlük siyasete girmeyin lütfen. Zira sizin bakanlığınız, ismi üstünde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı. Daha fazla bilimsel çalışmayı, bilim adamı üslubuyla çalışmayı gerektiriyor. Bunun için çok fazla girmeyelim. Yani işte bugün ‘Hamburger yemeye gitti’… Söylemeseydiniz daha yeterliydi. Ne gerek var? Yani kumruyu mu götürdünüz de yemedi. O denli bir karşılık mı verseydi?

“YENİ TEKNOLOJİ ÜRETMENİZ ÇOK ÖNEMLİ”

Şimdi, Sanayi Bakanlığı çok kıymetli. İnovasyon çok kıymetli. Yeni teknoloji üretmeniz çok değerli. Türkiye lakin bu türlü ayağa kalkabilir. Dünyada hiçbir ülke yok ki yeni teknoloji olmadan, yüksek teknolojiye dayalı eser üretmeden kalkınabilsin. Yani ekonomi siyasetlerini, maliye siyasetlerini yanlışsız uygulasak da ki yanlış uygulanıyor, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde yeni teknolojiler üretilmezse, bunlar yurt dışını satılmazsa geleceğimiz yok demektir.

“ŞİMDİ FABRİKATÖR YOK, MÜTEAHHİT VAR”

Geçmişte bizim zenginliğimiz fabrika ile ölçülürdü. Evvelce Türk sinemalarında Hulusi Kentmen vardı. Güçlü tipi fabrikatördü. Artık fabrikatör yok, müteahhit var. O periyot bile endüstrileşme mantalitesini katmıştık. Artık müteahhitlik mantalitesi başladı. Halbuki sizin sanayi, teknoloji, inovasyon mantalitesini oturtmanız lazım.

“BEYİN GÖÇÜNÜ ÖNLEMEMİZ LAZIM”

Çocuklarımızın, yetişmiş gençlerimizin yurt dışına gitmemesi lazım. Beyin göçünü önlememiz lazım. Bu hususlardaki zihniyet daha fazla gelişirse çok daha başarılı olursunuz. Sizin daha bilimsel prosedürlerle, daha fazla siyasi gündeme girmeden bu mevzuyu ön plana çıkarmanız lazım.

“SİZİN DE DESTEKLEMENİZ GEREKEN BİR VİZYON BU”

Kemal Beyefendi niçin gitti ABD’ye biliyor musunuz? Teknoloji konusunu ön plana çıkarmak için. Londra’ya gidişinin sebebi de o teknolojiyle ilgili finansı ön plana çıkarmak için. Almanya’ya da gidecek. Orada da üretim konusunu… Yani bu türlü bir üçlü uygulamayı ön plana çıkaracaktı. Vizyon bu. Sizin de desteklemeniz gereken bir vizyon bu. Üretimin hayata geçmesi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu