Ekonomi

BM’den Suriye’ye eleştiri: Yardım vaatleri tutulmuyor

Birleşmiş Milletler İnsani Uyum Ofisi (OCHA), uluslararası toplumun Suriye için yaptığı yardım taahhütlerine rağmen, ülke nüfusunun yarısının gıda güvenliğine sahip olmadığını bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi’nde konuşan OCHA Koordinasyon Birimi Başkanı Ramesh Rajasingham, bu durumun bağışçı ülkelerin ödemelerinin gecikmesinden kaynaklandığını belirterek, bu yıl için öngörülen insani yardımın sekizde birden azının finanse edildiğini vurguladı.

Haziran ayında Brüksel’de düzenlenen uluslararası yardım konferansında 5,6 milyar avroluk taahhütte bulunulmuştu. Rajasingham, bu konferansa işaret ederek, “Bu toplantıdan bir ay sonra açıklanan cömert bağışların hızla ödemeye dönüştürülmesi son derece önemlidir.”


Cilvegözü sınır kapısında Suriye’ye yardım taşıyan park halindeki kamyonlarFotoğraf: Ghaith Alsayed/AP

2,5 milyon kişiye gıda yardımı durduruldu

Finansman açıklarının sonuçlarından “son derece endişeli” olduğunu belirten BM yetkilisi, şu anda Suriye’de yaklaşık 12 milyon insanın gıda güvencesinin bulunmadığını ve 2,9 milyon insanın açlık tehdidi altında olduğunu kaydetti.

Kaynak yetersizliği nedeniyle bu ay 2,5 milyon kişiye gıda yardımının durdurulduğunu ve yardım alanlara verilen standart tedbirin yarı yarıya düşürüldüğünü belirten Rajasingham, geçim desteğinin sağlanamaması, temel hizmetlerin sağlanamaması ve okul terklerinin artması gibi sorunların da önemli sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundu.

BM’nin Dünya Gıda Programı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, gıda yardımına muhtaç kadın ve çocuk sayısının bir önceki yıla göre yüzde 18 artışla 2023 yılında 6 milyona yaklaştığını belirterek, “Suriye’nin geleceği tehlikede” uyarısında bulundu.

KNA,DW / BK,ET

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

korfez-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu