Ekonomi

Biden, Ajay Banga’yı Dünya Bankası Başkanlığına aday gösterdi

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada açıklamalarına yer verilen Biden, 30 yılı aşkın tecrübesi bulunan Banga’nın Dünya Bankası’na liderlik edecek donanıma sahip olduğunu belirtti.

Biden, Banga’nın gelişmekte olan ekonomilerde istihdam yaratan ve yatırım getiren ve köklü değişim zamanlarında kuruluşlara rehberlik eden başarılı küresel şirketler kurma ve yönetme konusundaki deneyimine atıfta bulunarak, Banga’nın dünyanın dört bir yanındaki küresel liderlerle ortaklık yapma konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahip olduğunu söyledi.

Biden, Banga’nın iklim değişikliği de dahil olmak üzere zamanın en acil sorunlarının üstesinden gelmek için kamu-özel kaynaklarını seferber etme deneyimine de değindi. Refahı teşvik etmeye yönelik iddialı gündemini nasıl yerine getirebileceği konusunda benzersiz bir bakış açısına sahip.” sözlerini kullandı.

Açıklamada Dünya Bankası Lider adayının özgeçmişine de yer verilirken, Ajay Banga’nın şu anda General Atlantic’in Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı kaydedildi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Ajay Banga’nın Dünya Bankası Başkanlığı adaylığına ilişkin yaptığı açıklamada, Banga’nın gerçek liderlik ve yönetim becerilerinin, gelişmekte olan pazarlarda yaşama ve çalışma deneyiminin ve Dünya Bankası’na liderlik edeceğinin önemli kalkınma hedeflerini gerçekleştireceğini söyledi. ve bankayı iklim değişikliği konusunda dönüştürecek. Zorlukların üstesinden gelmek için formu geliştirecek finansal uzmanlığa sahip olduğunu belirtti.

Banga’nın deneyiminin Dünya Bankası’nın aşırı yoksulluğu ortadan kaldırma ve ortak refahı genişletme hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacağını vurgulayan Yellen, Banga’nın kamu sektörü, özel sektör ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar arasında ortaklıklar kurma tarihinin değerini de vurguladı.

– Yeni liderin Mayıs başında seçilmesi bekleniyor

Öte yandan Dünya Bankası’ndan dün yapılan açıklamada, Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu’nun, mevcut lider David Malpass’ın istifa edeceğini açıklamasının ardından bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimini görüşmek üzere toplandığı bildirildi.

Gelecek cumhurbaşkanının taşıması gereken kriterlere de yer verilen açıklamada, yeni cumhurbaşkanının mayıs ayı başında seçilmesinin beklendiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, cumhurbaşkanlığı adaylarının 29 Mart’a kadar sunulması gerektiği de belirtildi.

haber-gulyali.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu