Ekonomi

Bankalar faiz takası hilesi davasında 46 milyon dolara anlaştı

Aralarında Bank of America, Goldman Sachs ve NYSE:JPM’nin de bulunduğu dünyanın en büyük on bankası, faiz oranı takas piyasasını manipüle etmek için komplo kurdukları iddiasıyla açılan bir davada 46 milyon dolarlık bir uzlaşmayı kabul etti. Ülke çapında sekiz yıldır devam eden davayı çözüme kavuşturmayı amaçlayan ön anlaşma bugün Manhattan’daki bir federal mahkemeye sunuldu.

Baltimore şehri ve çeşitli emeklilik fonları tarafından yürütülen davada, bankaların 2013-2016 yılları arasında, şu anda 465.9 trilyon dolar değerinde olan faiz oranı takaslarının ticaretine hakim olmak için birlikte çalıştıkları iddia ediliyordu. İddiaya göre bankalar daha rekabetçi fiyatlandırma sunan yeni ticaret platformlarını boykot ederek alış/satış farklarından önemli karlar elde ettiler.

Barclays, BNP Paribas (EPA:BNPP) (OTC:BNPQY), Citigroup, Deutsche Bank, Morgan Stanley (NYSE:MS), NatWest ve UBS anlaşmaya dahil olan diğer bankalar arasında yer alıyor. Şu anda UBS’in bir parçası olan Credit Suisse’in 2022’de yaptığı 25 milyon dolarlık uzlaşmanın ardından, bu davadaki uzlaşmaların toplam değeri 71 milyon dolara ulaştı. HSBC 2017 yılında davadan çekilmişti.

Anlaşmayı henüz onaylamayan ABD Bölge Yargıcı Paul Oetken, Aralık ayında bir toplu davayı onaylamayı reddederek yatırımcıların davasını daha zorlu hale getirmişti. Bu karar, bireysel yatırımcıların davayı bağımsız olarak sürdürmelerinin zorluklarını ve maliyetlerini vurgulamıştı.

Anlaşmaya rağmen, tüm bankalar herhangi bir yanlışlık yaptıklarını reddettiler. Yatırımcıların avukatları yorum taleplerine hemen yanıt vermedi ancak davanın devam etmesinin önündeki potansiyel engeller göz önüne alındığında anlaşmayı “mükemmel bir iyileşme” olarak nitelendirdiler.

Faiz oranı takasları, riskten korunmak ya da faiz oranı hareketleri üzerine spekülasyon yapmak amacıyla tarafların gelecekteki faiz ödemelerini, genellikle sabit bir oranla değişken bir oranı içerecek şekilde takas etmelerine olanak tanıyan finansal araçlardır.

Bu dava, son on yılda Manhattan federal mahkemelerinde görülen ve büyük bankaların faiz oranı ölçütleri, ABD Hazine tahvilleri, para birimleri ve emtialar da dahil olmak üzere çeşitli finansal piyasalarda gizli anlaşma suçlamalarıyla karşı karşıya kaldığı daha geniş bir dizi davanın bir parçasıdır.

Dava, In re: Interest Rate Swaps Antitrust Litigation adıyla ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde 16-md-02704 numarasıyla kayıtlıdır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu