Ekonomi

Bakana göre İtalya Stellantis’ten hisse satın almayı düşünüyor

İtalya Sanayi Bakanı Adolfo Urso Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, sürücülerin daha çevre dostu araçlara geçiş yapmasına yardımcı olmak için bu yıl 950 milyon avro (1 milyar dolara eşdeğer) hibe tahsis etme niyetini ayrıntılı olarak açıkladı. Bakan Urso yaptığı açıklamada, yönetiminin Fiat’ın sahibi Stellantis’ten (STLA) hisse satın alma olasılığını değerlendirdiğini duyurdu.

Bakan Urso, Stellantis’in, en son 2017 yılında ulaşılan bir milyon araç üretme hedefiyle İtalya’daki üretim seviyelerini artırmaya kararlı olduğunu belirtti. Geçen yıl üretilen toplam araç sayısı 750.000 civarındaydı.

Ayrıca İtalya’nın, Stellantis’ten hisse satın alan Fransız hükümetinin belirlediği örneği takip edebileceğini de öne sürdü. Stellantis’in bünyesinde Peugeot ve Jeep gibi başka markalar da yer alıyor.

Bakan Urso, “CEO Carlos Tavares, İtalya’nın Fransa’nın Stellantis’e doğrudan yatırımını artırma yaklaşımını tekrarlaması gerektiğini savunuyorsa, o zaman talepte bulunabilirler. Görüşmelere katılmaya hazırız” dedi. Formun Başı

Fransız hükümeti Stellantis’te %6 hisseye sahip. İtalyan Agnelli ailesi, holding şirketleri Exor aracılığıyla Stellantis’in ana yatırımcısıdır.

Geçtiğimiz yılın haziran ayında Stellantis Yönetim Kurulu Başkanı John Elkann, İtalyan hükümetinin hissedar olarak katılımının şirket için gerekli olmadığı görüşünü dile getirmişti.

STLA sembolü altında işlem gören Stellantis hisselerinin fiyatı Perşembe günü öğleden sonraki borsa seansında %3,32 arttı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve daha sonra bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu