Ekonomi

Bakan Karaismailoğlu: “Kanal İstanbul ile ulaşım sektörü ve denizcilik alanında yeni bir çağın kapısını aralamaya hazırlanıyoruz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Dünya deniz taşımacılığına yeni bir soluk getirecek ve Türkiye’nin lojistik hakimiyetini artıracak Kanal İstanbul ile ulaşım sektöründe ve denizcilik alanında yeni bir dönemin kapısını aralamaya hazırlanıyoruz. denizlerde.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda bütçe görüşmeleri kapsamında sunum yaptı. Bakan Karaismailoğlu, 2003 yılından bu yana ulaşım ve haberleşme alanında ürettiğimiz projeleri; 1 trilyon 653 milyar liranın üzerinde yatırım yaptıklarını belirterek, “Ulaştırma ve haberleşme alanındaki bu yatırımlarla 18 milyondan fazla vatandaşa iş imkanı yarattık. 1 trilyon 139 milyar dolar katkı sağladık” dedi. ülkemizin üretimine.Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya katkımız 548,5 milyar dolara ulaştı.Yarım asrı aşkın süredir ihmal edilen demiryollarında reformlara başladık.Ülkemizi hızlı tren işletmeciliği ile tanıştırdık.Bugüne kadar bir İstanbul’da Marmaray, Ankara’da Başkentray, İzmir’de İZBAN, Gaziantep’te Gaziray olmak üzere toplam 345,1 km şehiriçi raylı sistem hattını tamamlayarak milletimizin hizmetine sunduk” dedi.

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’nin ‘deniz ülkesi’ kimliğini yeniden inşa ettiklerini kaydeden Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul ile ulaşım sektöründe ve denizcilik alanında yeni bir çağın kapılarını aralamaya hazırlanıyoruz. dünya deniz taşımacılığına yeni bir soluk getirmek ve Türkiye’nin denizlerdeki lojistik hakimiyetini artırmak.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu dedi ki:

“TÜRKSAT 5B’yi 19 Aralık 2021’de hizmete açtık. 6 ay içinde hizmete açtık. Gaziantep Havalimanı’nın yeni terminal binasını 25 Aralık 2021’de milletimizin kullanımına açtık. Havalimanımızı bugüne kadar 2 milyon yolcu kullandı. Ankara’da 2.272 m Pirinkayalar Tüneli’ni açtık Konya-Karaman Yüksek Hızlı Tren hattını 8 Ocak 2022’de hizmete açtık 180 bin vatandaşımız Hızlı Tren konforuyla seyahat etti Şaban Teoman Duralı tünellerini koyduk milletimizin hizmetine açıldı.Zonguldak Merkez’in en büyük projesi ile 40 dakikalık yol 5 dakikaya indirildi.Şehir içi trafiği nefes alıyor.25 Şubat 2022 tarihinde yapılacak olan İzmit-Kandıra-Kaynarca Yolu Kocaeli’yi Karadeniz’e daha güvenli, konforlu ve hızlı bir şekilde bağlayın Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümünde 18 Mart’ta 1915 Çanakkale Köprüsü ve 101 km’lik Malkara Çanakkale Otoyolu’nu hizmete açtık Malatya Çevre Yolu’nun 26 km’sini Nisan ayında tamamladık. bölüm ve açıldı trafiğe çıkar.”

2023’te yapacakları projelere değinen Karaismailoğlu, “Bazılarının istemediği Bitlis Çayı Viyadüğü, Denizli Honaz Tüneli, Kağıthane-Eyüp-İstanbul Havalimanı metrosu, Başakşehir-Çam Sakura Metro Hattı’nı tamamlıyoruz. 2023 yılında AKM-Gar-Kızılay Metro sınırı, Tunceli Singeç Köprüsü ve bağlantı yolları, Zigana Tüneli, Ayseri-Anafartalar Tramvay Hattı, Çukurova Havalimanı, Ankara-Kırıkkale, Yozgat gibi dev projeleri de devreye alacağız. – Sivas Yüksek Hızlı Tren Sınırı, Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü milletimizin hizmetine açıldı! “Önümüzdeki yıl uzaya fırlatacağız” dedi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu