Haber

Ankara ne zaman başkent oldu? 13 Ekim 1923 Ankara’nın başkent olmasının sebepleri nelerdir?

Stratejik konumu nedeniyle öne çıkmış ve tek unsur kanunu ile başkent ilan edilmiştir. ankara Başkent olmasının sebepleri nelerdir? 13 Ekim 1923 ankara ‘nin başkent olması ve neden Ankara’nın başkent olması? Ankara ne zaman başkent oldu?

19 EKİM 1923 ANKARA BAŞKENT OLDU

Lozan Barış Antlaşması’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onaylanmasının ardından 23 Eylül 1923’te İstanbul’un tahliyesi başladı.

İsmet İnönü, Ankara’nın “başkent” olmasını öngören tek maddelik kanun teklifini 9 Ekim 1923’te arkadaşıyla birlikte Meclis’e sundu.

Öneri, 13 Ekim 1923’te Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldükten sonra kabul edildi. Ankara’nın başkent olarak belirlenmesi, aynı zamanda Cumhuriyetin ilanı için de bir adımdı.

Ankara, kurtuluş mücadelesinin zorlu günlerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının karargâhı olmuş, milli mücadelenin başarıya ulaşmasında tarihi bir rol oynamıştır.

Atatürk başkent olmasının sebepleri arasında Ankara’nın korunabilir bir şehir olmasının sebeplerini sıralamıştır. Atatürk’ün niyeti, “Tüm düşünceler, Yeni Türkiye’nin başkentinin Anadolu’da ve Ankara’nın şehir olarak seçilmesi gerektiği konusunda birleşti.” sözleriyle dile getirdi.

ANKARA’NIN BAŞKENT OLMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

Ankara’nın bağımsızlık mücadelesinde oynadığı siyasi ve stratejik rol, Ankara’nın başkent olmasının önemini ortaya koymaktadır.

Ulaşım araçları, gelişme kabiliyeti ve kapasitesi, mevcut tesis ve tesisler açısından Ankara ikliminin daha uygun olduğu görülmüştür.

İletişim ve ulaşım açısından avantajlı olan Ankara, Türkiye’nin coğrafi merkezi sayılabilecek bir şehir olmasının yanı sıra tüm cephelere eşit mesafede olması nedeniyle istiklal mücadelesinin yönetildiği merkez konumuna gelmiştir. .

ANKARA NE ZAMAN BAŞKENT OLDU?

İsmet Paşa (İnönü) bir kanun teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığına sundu. “Türkiye Devletinin başkenti Ankara’dır.” Unsur şeklinde bir unsur kanun teklifi kabul edildi (13 Ekim 1923). Yasanın çıkmasıyla Ankara, yeni Türk devletinin başkenti oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu