Ekonomi

Alaska Air’in 2. çeyrek kârı tahminleri aştı

Boeing uçaklarını işletmesiyle tanınan Alaska Air Group, analistlerin beklentilerini aşan bir ikinci çeyrek karı öngördü ve iyimser tahminini güçlü seyahat talebine ve yaz seyahat sezonu için umut verici bir görünüme bağladı. Şirket bugün yaptığı açıklamada, LSEG verilerine göre hisse başına 2,12 dolar olan ortalama analist tahmininden daha yüksek olan hisse başına 2,20 ila 2,40 dolar arasında kazanç beklediğini duyurdu.

Havayolu şirketi ilk çeyrekte 132 milyon dolar ya da hisse başına 1,05 dolar zarar açıklayarak geçen yılın aynı döneminde kaydedilen 142 milyon dolar ya da hisse başına 1,11 dolarlık zarardan daha iyi bir sonuç elde etti. Faaliyet gelirleri %1,6’lık hafif bir artışla 2,23 milyar dolara ulaştı.

İlk çeyreğin mali performansı, 737 MAX 9 uçaklarının iki haftadan uzun bir süre yere indirilmesinden etkilendi ve bu da 162 milyon dolarlık bir etki yarattı. Buna rağmen Seattle merkezli havayolu şirketi, uçakların yere indirilmesi olmasaydı yaklaşık 5 milyon dolar düzeltilmiş kâr elde edecekti. Mali etkiyi hafifletmek için Alaska Air, Boeing’den ilk çeyrek sonuçlarına dahil edilmeyen 162 milyon dolarlık ilk nakit tazminat aldı.

Havayolu, yere inişin yarattığı zorlukları ele alma konusunda proaktif davrandı. Alaska Air, üretim süreci boyunca uçaklarının çalışmasını ve kalitesini sağlamak için Boeing’in üretim tesisinde gelişmiş kalite gözetim önlemleri uyguladı.

İcra Kurulu Başkanı Ben Minicucci, havayolunun stratejisine olan güvenini dile getirerek, “Dikkatli kapasite planlaması, ağ optimizasyonu ve özenli maliyet kontrolü sayesinde, güçlü performansımızı ikinci çeyreğe ve ötesine taşımak için iyi bir konumdayız” dedi.

Havayolunun iyimser görünümü, birçok havayolu yöneticisinin özellikle yaklaşan yaz sezonu için hem iç hem de dış hatlarda güçlü seyahat talebine dikkat çektiği daha geniş sektör duyarlılığı ile uyumludur.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu