Ekonomi

Adobe, ekonomik sıkıntılar nedeniyle 2. çeyrek gelirinin düşeceğini öngörüyor

Adobe Inc. (NASDAQ:ADBE), artan rekabet ve yapay zeka (AI) ile geliştirilmiş yaratıcı yazılımlarına olan talebin azalmasıyla boğuşan şirketin ikinci çeyrek gelirinin Wall Street beklentilerinin altında kalacağını tahmin ediyor. Bu durum, hem şirketleri hem de bireyleri yüksek faiz oranları karşısında maliyet düşürücü önlemlere öncelik vermeye sevk eden ekonomik zorlukların damgasını vurduğu bir döneme denk geliyor.

Duyurunun ardından Adobe’nin hisseleri keskin bir düşüş yaşadı ve piyasa sonrası %10’un üzerinde değer kaybetti. Kullanıcı etkileşimini artırmak için yapay zeka araçlarına yaptığı kapsamlı yatırımlarla bilinen Photoshop tedarikçisi, Acrobat, Photoshop ve Premiere Pro dahil olmak üzere çeşitli ürünlerinde yapay zeka yeteneklerini genişletti. Yazılım devi daha geçen ay Reader ve Acrobat uygulamaları için yeni bir yapay zeka asistanı tanıttı.

Ancak Adobe’nin çabaları, kullanıcıların metin komutlarından görüntüler oluşturmasını sağlayan benzer yapay zeka odaklı hizmetler sunan Stability AI ve Midjourney gibi gelişmekte olan oyuncuların sert rekabetiyle karşılaşıyor.

LSEG verilerine göre şirketin ikinci çeyrek için gelir tahmini 5,25 milyar dolar ile 5,30 milyar dolar arasında, yani analist konsensüsü olan 5,31 milyar doların biraz altında. Önümüzdeki çeyreğe ilişkin durgun görünüme rağmen, Adobe’nin ilk çeyrek performansı %11’in üzerinde bir gelir artışı göstererek 5,18 milyar dolara ulaştı ve beklenen 5,14 milyar doları aştı.

Adobe, mali tahminlerine ek olarak Perşembe günü 25 milyar dolar değerinde önemli bir yeni hisse geri alım programı açıkladı. Şirket ayrıca ikinci çeyrek için 4,35 ila 4,40 dolar arasında değişen ve orta noktası piyasa tahminleriyle uyumlu olan düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) beklentisini de açıkladı.

Adobe’nin finansal manevraları, Aralık ayında bulut tabanlı tasarım platformu Figma’yı 20 milyar dolarlık iddialı satın alma işleminin birçok yasal engelle karşılaşarak sonlandırılmasının ardından geldi. Feshedilen bu anlaşmadan kaynaklanan 1 milyar dolar tutarındaki fesih bedeli, Adobe’nin ilk çeyrekte yaklaşık 3,69 milyar dolar olan işletme giderlerinde önemli bir artışa neden oldu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu