Yaşam

100. yılında Lozan’a yeni bir bakış; Türkiye, Yunanistan ve azınlıklar hakkında kitap

24 Temmuz 1923 Lozan Barış Antlaşması 8 devlet tarafından imzalandı. Ama en değerlileri iki tanesiydi: Türkiye ve Yunanistan. Çünkü Lozan, 1919-22’de Türk Kurtuluş Savaşı’nı sona erdiren antlaşma olduğu gibi, 1918’de sona eren Birinci Dünya Savaşı’nı da sona erdiren antlaşmaydı ve bu savaşlardan ikincisi Türkiye ile Yunanistan’ın ortasında gerçekleşti.

Dolayısıyla 30 Ocak 1923 Lozan Mübadele Anlaşması ile azınlıklar karşılıklı olarak azaltılmışsa da, geriye kalan azınlıkların hakları dönemin gereklerine göre III. Kısmen savunuldu.

Alındı ​​ama bu iki devlet de bir yüzyılın ortalarında (1830 ve 1923) ulus devletler olarak kuruldu. Ulus-devlet olgusunun 1 numaralı evrensel özelliği ise ulusal homojenliği sağlamak adına azınlıkları ortadan kaldırmaktı.

kapsamlı kitap

Ali Dayıoğlu ile Prof. Dr. Ali Dayıoğlu ve Prof. ve Türkiye, azınlıklar ve Ege meselesi…

1919-22 yıllarında Birinci Dünya Savaşı’nı ve Kurtuluş Savaşı’nı sona erdiren bu antlaşmanın ardından Türkiye ile Yunanistan arasında kurulan yeni “Ege dengesi” ilk kez bu kitapta ele alınmakta ve karşılaştırmalı olarak analiz edilmektedir. ve tamamen tarafsız bir şekilde.

Sayfa: 304

azınlıkların korunması

Dayıoğlu ve Oran, III. Bölümde korunan azınlık haklarını ve karşılıklı ihlallerini incelerken, Kürtler ve Alevileri de mercek altına alıyor.

beysehir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asansörlü Nakliyat
Başa dön tuşu